Zakumaj.pl

Jak rozdzielić psy, które się gryzą?

Jak rozdzielić psy, które się gryzą?

Psy to nasi domowi ulubieńcy i nie zawsze pamiętamy, że potrafią one być czasem niebezpieczne – a nie dotyczy to wyłącznie silnych psów tzw. ras bojowych, boleśnie pokąsać może także niewielki piesek. Trzeba sobie uświadomić, że za agresję u psów bardzo rzadko odpowiadają geny czy cechy rasy – najczęściej jest to efekt nieumiejętnego prowadzenia psa przez właściciela. Zdarza się to niestety dosyć często. Nawet jeśli nasz pies jest dobrze ułożony, może spotkać się z innym, który jest agresywny. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować, gdy dojdzie do bójki między psami.

 • Czy każdy konflikt między psami jest niebezpieczny?

  Czy każdy konflikt między psami jest niebezpieczny?

  Nie każdy konflikt między psami musi prowadzić do krwawej bójki. Psy same powinny ustalić pozycję w hierarchii i nie należy im w tym przeszkadzać, może to jedynie pogorszyć sytuację. Psy potrafią doskonale się komunikować. Dzięki temu nie musi dojść do bójki między nimi, a jeśli jednak tak się stanie, może się ona bardzo prędko skończyć, gdy słabszy pies okaże uległość. Dlatego zanim przystąpimy do rozdzielania gryzących się psów, trzeba je uważnie obserwować i starannie przeanalizować sytuację.

 • Kiedy u psa ujawnia się agresja?

  Najważniejszym czynnikiem są braki w szkoleniu psa i jego niewłaściwe prowadzenie. Właściciel, który zauważy u swojego psa objawy agresji, powinien zwrócić się do specjalisty od psich zachowań albo dobrego trenera. Nie jest natomiast rozwiązaniem pozbywanie się psa albo usypianie go. Trzeba także pamiętać, że agresywne mogą być psy każdej rasy. Do walki między psami dochodzi w konkretnych sytuacjach, na przykład kiedy nie mają one możliwości ucieczki (w ten sposób zmusza się psy do walki na ringu) albo gdy nie rozumieją społecznych zachowań innych psów, bo były wychowywane w odosobnieniu. Właściciel nie powinien odciągać swojego zwierzaka na smyczy od innych psów, bo wtedy rzucą się na niego, traktując go jak ściganą zdobycz. Psy walczą w obronie swojej pozycji w hierarchii, w ramach zachowań związanych z płcią albo po prostu ze strachu. Szkolone psy wojskowe i policyjne natomiast atakują na komendę.

 • Co zrobić, gdy psy się gryzą – podstawowe zasady

  Co zrobić, gdy psy się gryzą – podstawowe zasady

  Przede wszystkim należy postępować bardzo rozważnie, ale także stanowczo. Trzeba szybko ocenić sytuację, uwzględniając zarówno siłę, wielkość i agresywność psów, jak i własne możliwości. Nie można okazywać strachu. Podstawowa zasada to jak najszybsze unieruchomienie psów. Należy to zrobić tak, by psy dodatkowo nie ucierpiały. Trzeba także dbać o własne bezpieczeństwo. Psy należy chwycić za obroże i lekko poddusić, nie można jednak ich szarpać ani ciągnąć, gdyż wtedy bardziej się poranią. Podduszony pies na ogół puszcza swojego przeciwnika, ale w niektórych sytuacjach to nie działa. Można rozewrzeć szczęki agresywnego psa za pomocą narzędzia zwanego breaking stick (klepka) albo po prostu patyka. Nie wolno robić tego ręką. W przypadku niewielkich psów wystarczy nieraz podnieść je do góry, by utraciły kontakt z podłożem, aby przerwać bójkę. Jeśli pies wyszedł z obroży albo jej nie ma na sobie, można wykorzystać pętlę zrobioną ze smyczy. Inny sposób unieruchomienia psa to wykorzystanie rękawa od kurtki. Kiedy już trzymamy psy za obroże, wykorzystajmy moment, kiedy rozluźnią chwyty, i odciągnijmy je od siebie, by nie mogły się znowu ugryźć. Jeśli psy biegają luzem, doskakują do siebie i gryzą się, nie mamy w zasadzie możliwości ich rozdzielenia.

 • Czego nie powinno się robić?

  Czego nie powinno się robić?

  Przede wszystkim nie należy zbliżać rąk do psich pysków – grozi to poważnym urazem, pies w ferworze walki nie rozpozna dłoni właściciela. Z tego samego powodu nie wchodzimy między walczące psy, bo zostaniemy zaatakowani. Nie można bić walczących ze sobą psów, odbierają one to jako agresję.