Zakumaj.pl

Jak uprawiać tuje?

Jak uprawiać tuje?

Tuje to jedne z ulubionych roślin ozdobnych w ogrodach. Często ładny trawnik i one tworzą bardzo efektowny wystrój ogrodu. Jednak żeby efekt był zachwycający, należy zadbać o drzewka już od zakupu, a następnie odpowiednio je pielęgnować.

 • Czas sadzenia tui

  Czas sadzenia tui

  Czas sadzenia tui jest bardzo długi, ponieważ zaczyna się od wczesnej wiosny i trwa do połowy października, kiedy jeszcze nie jest zbyt zimno. Z kolei wiosną najlepiej sadzić je w kwietniu, gdy ziemia jest już miękka, a słońce zaczyna grzać. Zasadzone wiosną będą miały mocniejsze korzenie, gdyż będą miały więcej czasu na stworzenie odpowiedniego ukorzenienia. Dzięki temu przetrwają swobodnie nie tylko kilka miesięcy, ale nawet lat.

 • Kupowanie tui

  Kupowanie tui

  Sadzenie tui najlepiej rozpocząć poprzez zakup sadzonek w doniczkach. Najlepiej kupować je w sprawdzonych sklepach ogrodniczych lub szkółkach leśnych. Zakup w supermarkecie może doprowadzić do pozyskania rośliny zmęczonej, osłabionej, która nie przetrwa długo lub nawet nie przyjmie się w ziemi albo zacznie szybko usychać.

 • Gleba dla tui

  Tuje nie są bardzo wymagające w związku z glebą. Z powodzeniem rosną niemal na każdym podłożu poza bardzo jałowym. Jednak jeżeli chce się osiągnąć lepsze efekty, warto przygotować dla tui żyzną, dobrze przepuszczalną i spulchnioną glebę. Zdecydowanie bardziej niż o glebę warto zadbać o miejsce, które powinno być nasłonecznione, a jednocześnie dobrze osłonięte od wiatrów. Latem nie ma to tak dużego znaczenia, jednak zimą, wietrzną i mroźną, pozwoli na przetrwanie roślin.

 • Sadzenie tui

  Sadzenie tui

  Przygotowując miejsce dla tui, należy oczyścić je z trawy w promieniu aż 50 centymetrów. Dzięki temu tuja nie będzie miała konkurencji w pobieraniu wody oraz składników mineralnych. Po oczyszczeniu miejsca należy wykopać dołek w ziemi. Powinien być on dwa razy szerszy niż bryła korzeniowa, którą razem z drzewkiem wyjmie się z doniczki. Warto przed włożeniem sadzonki wypełnić go ziemią torfową.

 • Podlewanie tui

  Podlewanie tui

  Równie ważne, jak umiejscowienie tui, jest jej podlewanie. Pierwsze powinno odbyć się zaraz po posadzeniu. Dzięki temu tuja osiada.Kolejne podlewania powinny odbywać się regularnie, ponieważ roślina bardzo to lubi. Szczególnie ważne jest to przy młodych tujach oraz w okresie letnim, kiedy występują upały. Najlepiej podlewać rośliny rano i wieczorem, dzięki temu będą lepiej wchłaniać wodę.