Zakumaj.pl

Jak uspokoić gryzonia w nocy?

3.2 (razem głosów: 6)
Jak uspokoić gryzonia w nocy?

Hodowcy gryzoni zdają sobie sprawę, że zwierzęta potrafią buszować w klatce w ciągu nocy. Jednak może dać się to we znaki nie tylko właścicielowi, ale również innym domownikom. Jeżeli gryzoń jest bardzo aktywny, wtedy spanie w pobliżu jego klatki to prawdziwa udręka. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak sobie z tym poradzić, żeby spokojnie przespać noc.

 • Natura gryzonia

  Natura gryzonia

  Chomiki, myszy, szczury, króliki to gryzonie, które prowadzą aktywny tryb życia w nocy. Taka jest ich natura. Nie zasypiają twardym snem, gdy tylko zapadnie zmrok, lecz buszują po klatce. Raz na jakiś czas można to wytrzymać, każda osoba, która zdecydowała się na hodowlę takiego zwierzęcia musi się z tym liczyć, jednak takie dźwięki co noc mogą wykończyć. Na szczęście istnieje możliwość ograniczenia efektów dźwiękowych wydawanych przez pupila.

 • Poza klatką

  Poza klatką

  Żeby ograniczyć bieganie gryzonia po klatce i efekty, jakie to wywołuje w środku nocy, kiedy jest cicho, warto zapewnić mu możliwość wybiegania się i ruchu w czasie dnia. Nie oznacza to oczywiście wypuszczania malucha na łąkę, ale można pozwolić mu na bieganie po pokoju. Dzięki temu zwierzę będzie miało okazję zmęczyć się i spożytkować nadmiar energii. Dotyczy to zarówno większych królików, jak i małych zwierzaków, czyli chomików i myszy. Wystarczy 1 godzina dziennie, żeby w nocy zwierzę było znacznie spokojniejsze.

 • Odwracanie uwagi

  Odwracanie uwagi

  Innym sposobem na zapewnienie spokoju w klatce jest wykorzystanie naturalnej ciekawości gryzoni. Lubią one nowe rzeczy, lubią je poznawać oraz oglądać. Co więcej, wcale nie muszą to być żadne skomplikowane przedmioty, które trzeba kupić w sklepie zoologicznym. Na każdego zwierzaka zadziała coś innego – może to być kawałek papieru, biała kartka, kawałek materiału poza klatką, ale w zasięgu łapek, niewielki kartonik, rolka po papierze toaletowym, patyczek lub patyczki, kawałek deski. Wybierając przedmioty, trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Wszystko, co trafi do klatki, powinno być bezpieczne dla zwierzęcia. Jednocześnie, wszystko co tam trafi, zostanie pogryzione.

 • Przekąska dla gryzonia

  Przekąska dla gryzonia

  Zajęty jedzeniem gryzoń będzie mniej skory do hałasowania. Z tego powodu porę karmienia warto przesunąć tak, żeby zbiegała się z momentem pójścia do łóżka. Zwierzak zajmie się jedzeniem i pozwoli nam zasnąć. Bardzo możliwe, że najedzony, też zechce przespać się trochę. Można również wrzucić do klatki przysmak gryzonia herbatniki dla chomika, sianko, suszone owoce, plasterki warzyw.