Zakumaj.pl

Jak używać folii do złoceń?

Jak używać folii do złoceń?

Złocenie to ciekawy efekt zdobniczy wykorzystywany w technice decoupage. W połączeniu z postarzaniem przedmiotów pozwala osiągnąć bardzo ciekawe efekty. Złota folia może posłużyć do zdobienia różnych przedmiotów i przygotowywania ciekawych dekoracji. Dzięki jej wykorzystaniu stara i nieefektowna rzecz zyska nowy blask. Wymaga to pewnej precyzji i nieco cierpliwości, ale warto spróbować.

 • Kolory

  Kolory

  Określenie „folia do złoceń” może być nieco mylące, ponieważ materiał ten jest dostępny w wielu różnych barwach. Można kupić folię w różnych odcieniach złota, miedzianą, srebrną, czerwoną czy błękitną.

 • Rodzaje folii

  Rodzaje folii

  Folia do złoceń dostępna jest w postaci płatków, arkuszy i rolek. Każdy z tych materiałów daje inny efekt. Aby dokładnie pokryć powierzchnię, należy użyć folii w arkuszach. Nadaje się ona do nakładania na każdy rodzaj powierzchni.

 • Nakładanie folii – krok pierwszy

  Nakładanie folii – krok pierwszy

  Powierzchnię, którą mamy zamiar ozdobić, po oczyszczeniu i przygotowaniu pokrywamy dokładnie klejem do złoceń. Po wyschnięciu staje się on przezroczysty i lepki. Gdy klej po dotknięciu już nie brudzi palców, możemy przejść do następnego kroku.

 • Nakładanie folii – krok drugi

  Nakładanie folii – krok drugi

  Złota folia w arkuszach jest bardzo delikatna. Jeśli chcemy podzielić arkusz, wkładamy go między dwie kartki papieru i dopiero wycinamy potrzebny kawałek. Wycięty kawałek arkusza nakładamy na zdobioną powierzchnię, delikatnie zsuwając go z papieru. Teraz trzeba przykleić go do powierzchni. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiego pędzelka. Pędzelkiem lekko dociskamy przyklejany płatek. Kawałki arkusza można ze sobą łączyć. Łączenia między kolejnymi kawałkami są mało widoczne.

 • Nakładanie folii – krok trzeci

  Gdy płatki zostały już naklejone, lakierujemy je. Nie można do tego używać lakierów na bazie wody.