Zakumaj.pl

Jak wykonać Mikołaja z tekturowego talerzyka?

Jak wykonać Mikołaja z tekturowego talerzyka?

Wraz ze zbliżającymi się mikołajkami oraz okresem świątecznym coraz częściej myśli się o ozdobach dopasowanych do tych dni. Ze względu na to, że świętowanie rozpoczyna się od obchodów dnia świętego Mikołaja, warto przygotować zawczasu pasujące dekoracje. Można je wykonać ku uciesze dzieci albo z dziećmi.

 • Co jest potrzebne?

  Co jest potrzebne?

  Przed przystąpieniem do wykonywania Mikołaja lub większej ilości Mikołajów należy przygotować wszystkie, niezbędne elementy, w tym:
  * talerzyki papierowe,
  * wata,
  * klej,
  * papier kolorowy,
  * nożyczki,
  * kredka świecowa, czerwona,
  * 1 płaski guzik,
  * 2 guziki na oczy Mikołaja – niebieskie, czerwone, zielone, wedle uznania,
  * magnes (opcjonalnie).

 • Etap pierwszy

  Położyć talerzyk przed sobą, stroną do jedzenia do góry. Z waty przygotować kulki, które będą tworzyć brodę. Żeby ułatwić sobie zadanie, można kupić watę już zrolowaną w niewielkie waciki. Dzięki temu nie będą strzępić się na boki ani nie będzie trzeba poświęcać twarzy na rolowanie kulek.

 • Etap drugi

  Etap drugi

  Watę przykleić na jednym z brzegów talerzyka. Kilka wacianych kulek może znaleźć się wyżej, ale nie należy wyklejać nią całego papierowego naczynia. Następnie na środku talerza przykleić oczy Mikołaja, a poniżej nich dokleić duży, płaski guzik jako nos.

 • Etap trzeci

  Etap trzeci

  Z czerwonego kolorowego papieru wyciąć trójkąt. Jego boki powinny być dłuższe niż bok talerzyka. Trójkąt będzie czapką świętego Mikołaja. Na czubku należy dokleić kulkę z waty – pompon. Do krótszego boku czapki (dolnego) należy przyczepić kilka pasemek wary – najlepiej przyklejać je od spodu – będą to włosy Mikołaja.

 • Etap czwarty

  Etap czwarty

  Czapkę przykleić do talerzyka dokładnie naprzeciwko brody Mikołaja. Kredką świecową dorysować po obu stronach nosa rumieniec, charakterystyczny dla podróżującego zimą Mikołaja. Ozdoba jest gotowa i można ją z powodzeniem wyeksponować na półce.