Zakumaj.pl

Jak wyleczyć grzybicę jamy ustnej?

3.9 (razem głosów: 9)
Jak wyleczyć grzybicę jamy ustnej?

Grzybica jamy ustnej objawia się uczuciem niesmaku w ustach, nieprzyjemnym oddechem i wydzielaniem przykrego zapachu. Wywołuje ją grzyb Candida albicans. Zakażenie jest bardzo trudne do wyleczenia. Dotyczy dzieci i dorosłych. Oprócz jamy ustnej może występować również w okolicach narządów płciowych lub na skórze. Czynnikami wywołującymi nadmierny rozrost grzybów Candida w organizmie człowieka są: spadek odporności, zabiegi operacyjne, cewnikowanie, żywienie pozajelitowe, cukrzyca, ciąża, zanieczyszczenie środowiska. Poniżej przedstawiamy porady, jak zwalczyć grzybicę jamy ustnej.

  • Domowe sposoby

    Zanim udasz się do lekarza, wypróbuj kilka domowych sposobów, być może okażą się w twoim przypadku skuteczne. Skutecznym środkiem jest roztwór z olejku herbacianego. Płucz usta mieszanką około 50 ml wody i trzech kropel olejku kilka razy dziennie. Skutecznie zwalczają grzyby czosnek i witamina C. Zajadaj kanapki z posiekanym czosnkiem, ukrywając go w warstwie masła. Dobrym wsparciem będzie oliwa z oliwek i zawarte w niej kwasy Omega 3. Wspomagać leczenie będzie też podawanie magnezu naturalnego pochodzenia i witamin jako preparatów multiwitaminowych. Możesz też wypróbować przyjmowanie olejku z oregano lub wyciągu z liścia oliwnego. Oba te specyfiki wykazują wysoką skuteczność w walce z grzybem Candida albicans. Przy grzybicy dobrze jest oczyszczać organizm. Wypijaj duże ilości naturalnej wody niegazowanej oraz soków warzywnych. Stosuj też lekkostrawną dietę. Aby skutecznie pozbyć się kandydozy, trzeba pamiętać o odkażaniu jamy ustnej. Konieczne jest regularne stosowanie płynu do płukania ust. Można także stosować jodynę, gencjanę, wodę utlenioną albo roztwór nadmanganianu potasu.

  • Wizyta u lekarza

    Wizyta u lekarza

    Jeśli nie pomaga żaden z wymienionych sposobów, niestety, należy wybrać się do lekarza. Być może stadium choroby jest bardziej zaawansowane, niż przypuszczałaś na początku. W niektórych przypadkach potrzebne będą odpowiednie preparaty zawierające nystatynę. Wydaje się je jedynie na receptę.

Wskazówki:

Uwaga! Wszelkie lekarstwa przeciwgrzybiczne wywołują skutki uboczne, takie jak nudności, bóle oraz zawroty głowy.

Z tego też powodu nie są wskazane dla kobiet w ciąży lub karmiących.