Zakumaj.pl

Jak wyleczyć kaszel domowymi sposobami?

Jak wyleczyć kaszel domowymi sposobami?

Kaszel jest sposobem, jakiego używa nasz organizm, by pozbyć się z górnych dróg oddechowych zarazków i czynników drażniących oraz wydzieliny. Specjalny rodzaj nabłonka, który występuje w oskrzelach, jest odpowiednio przystosowany do tej funkcji. Jednak uporczywy kaszel, zwłaszcza suchy, potrafi być bardzo męczący. Można leczyć kaszel tradycyjnymi domowymi sposobami, jednak trzeba pamiętać, że jest to tylko objaw – należy również zdiagnozować i wyleczyć chorobę, która go spowodowała.

 • Jak leczyć przeziębienie?

  Jak leczyć przeziębienie?

  Kaszel na ogół jest skutkiem infekcji wirusowej dróg oddechowych. W takiej sytuacji można zastosować wiele skutecznych domowych metod. Doskonałym sposobem na rozgrzanie i wzmocnienie organizmu jest podanie gorącego rosołu. Pomocny będzie także napar z kwiatu lipowego, który działa napotnie i jest doskonały w przypadku różnych infekcji. W ten sposób wykorzystujemy naturalne siły obronne organizmu. Kaszel można często złagodzić, płucząc gardło, najlepiej szałwią. Skutecznym antybiotykiem roślinnym i środkiem antywirusowym jest czosnek. Można go dodawać do sałatek, kanapek, zup albo pić mleko z masłem i czosnkiem. Przy infekcjach wirusowych pomaga również miód – mleko z masłem i miodem to doskonały domowy sposób na przeziębienie. Gdy kaszel jest mokry i towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, warto posmarować klatkę piersiową maścią rozgrzewającą albo spirytusem salicylowym. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli kaszel i objawy infekcji nie ustąpią w ciągu kilku dni, konieczna jest wizyta u lekarza.

 • Domowe sposoby na suchy kaszel

  Domowe sposoby na suchy kaszel

  Suchy kaszel jest bardzo przykry, ponieważ trudno go powstrzymać, a nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Skuteczną tradycyjną metodą leczenia suchego kaszlu jest stosowanie wyciągu z podbiału. Ułatwia on wykrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Pomocny może być także wywar z imbiru. Kroimy kawałek imbiru na plasterki i gotujemy 20 minut. Należy pić szklankę wywaru rano i wieczorem. Wywar słodzimy miodem albo sokiem malinowym. Na suchy kaszel pomaga także siemię lniane. Gotujemy przez 10 minut łyżkę siemienia w szklance wody i słodzimy łyżką miodu, pijemy dwa razy dziennie. Bardzo skuteczny jest syrop z cebuli. Pokrojoną drobno cebulę zasypujemy cukrem i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce. Zażywamy kilka razy dziennie po łyżce stołowej. Syrop można podawać także dzieciom.

 • Domowe sposoby na mokry kaszel

  Domowe sposoby na mokry kaszel

  Znany sposób na mokry kaszel to miód cebulowy. 3 cebule kroimy drobno, dodajemy pół szklanki miodu, mieszamy i odstawiamy na 3 godziny. Następnie dodajemy 50 ml przygotowanej letniej wody i ponownie odstawiamy na 3 godziny. Po tym czasie przelewamy miksturę do butelki i pijemy kilka razy dziennie po łyżeczce. Można także przygotować zwykły syrop z cebuli zasypanej cukrem. Przy mokrym kaszlu pomocne są także czosnek oraz sok malinowy. Ważne jest także nawilżanie powietrza w pomieszczeniu.

 • Dlaczego mokrego kaszlu nie można bagatelizować?

  Dlaczego mokrego kaszlu nie można bagatelizować?

  Mokrego kaszlu nie można lekceważyć, jeśli utrzymuje się zbyt długo, konieczna jest wizyta u lekarza. Mokry kaszel wydaje się naszym sprzymierzeńcem, odkrztuszamy wydzielinę i sądzimy, że panujemy nad chorobą. Tymczasem banalne przeziębienie mogło na skutek osłabienia naszego systemu odpornościowego rozwinąć się w zapalenie oskrzeli, a nawet w zapalenie płuc. Sygnałem alarmowym jest utrzymująca się wysoka temperatura, pocenie się, osłabienie. Ważny jest wygląd wydzieliny – jeśli ma zielonkawożółte zabarwienie, oznacza to, że oprócz infekcji wirusowej pojawiło się zakażenie bakteryjne. Konieczny jest kontakt z lekarzem.

Wskazówki:

Skuteczną tradycyjną metodą leczenia kaszlu jest stawianie baniek. Osoby, które nigdy tego nie robiły, powinny kupić bańki gumowe, łatwiejsze do postawienia. Chory po zabiegu nie powinien wstawać i się wychładzać.