Zakumaj.pl

Jak zminimalizować przedświąteczny stres?

Jak zminimalizować przedświąteczny stres?

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły – rodzinny. Mają sprawić, że odpoczniemy, oderwiemy się od codzienności, zregenerujemy siły. Ale bardzo często zanim owe święta nadejdą, wykańcza nas stres. Nerwowo szukamy odpowiednich prezentów, biegamy od sklepu do sklepu w poszukiwaniu wymarzonych dekoracji, kompletujemy wyjątkowe menu. Dodatkowo spędzamy kilka godzin dziennie w pracy – obowiązki i zmartwienia piętrzą się, co powoduje, że ostatnie dni Adwentu zamiast stanowić wyciszenie, są dla nas najbardziej stresującym i destrukcyjnym okresem w całym roku. A przecież wcale nie musi tak być – przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak zminimalizować świąteczny stres i w pełni cieszyć się pięknym czasem, który nadchodzi.

 • Zapanuj nad budżetem

  Zapanuj nad budżetem

  Bardzo często powodem naszych zmartwień są pieniądze. Odpowiednie rozplanowanie sobie wydatków pozwoli Ci uniknąć stresów z tym związanych. Zrób sobie dokładną listę potrzebnych rzeczy – ale nie na ostatnią chwilę, ale na długo przed Świętami. Dzięki temu będziesz mogła rozłożyć zakupy w czasie i nie odczujesz aż tak wydatków. Ponadto koniecznie zastosuj zasadę, że nie kupujesz rzeczy spoza listy. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnych wydatków i rozchodzenia się pieniędzy. Pamiętaj, że sprzedawcy kuszą licznymi promocjami, a świąteczne reklamy bombardują nas ofertami już praktycznie do października – nie oznacza to jednak, że musisz brać udział w tej gorączce świątecznych zakupów. Planuj rozsądnie i wydawaj tylko na to, co jest Ci potrzebne albo naprawdę Ci się podoba.

 • Zaplanuj obowiązki

  Zaplanuj obowiązki

  Bardzo często w natłoku obowiązków denerwujemy się dziećmi, które przeszkadzają nam w sprzątaniu czy przygotowywaniu potraw. Najlepszym rozwiązaniem na tego typu utrudnienia jest wspólna praca lub zaangażowanie pociech do innych zajęć. W zależności od tego, w jakim wieku są Twoje dzieci, możesz rozdzielić między nie drobniejsze zadania. Starsze dzieci z powodzeniem pomogą Ci przy sprzątaniu, robieniu zakupów czy nawet pieczeniu ciasteczek. Młodszymi mogą się zająć dziadkowie. Dzięki takiemu podziałowi unikniesz wielu spięć – każdy będzie miał swoje zadanie i nie będziecie sobie nawzajem wchodzić w drogę. Poza tym nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę – potrawy, które z powodzeniem przetrwają w lodówce, przygotuj wcześniej. Zaplanuj także wcześniej pranie i zakup prezentów.

 • Dbaj o siebie

  W natłoku obowiązków i codziennej bieganinie bardzo często zapominamy o sobie – nie wysypiamy się, nie jemy. To błąd – takie postępowanie nie tylko wyniszcza nasz organizm i osłabia nas, ale także generuje jeszcze większy stres. Musisz mieć czas na około osiem godzin snu i zjedzenie porządnych posiłków w ciągu dnia. Spożywaj posiłki, które dodadzą Ci energii: makaron, kasze, ryż, pełnoziarniste pieczywo. Warto czasem sięgnąć także po coś słodkiego, batonik z musli. Wieczorem zafunduj sobie odprężającą kąpiel, która ukoi nerwy skumulowane podczas całego pracowitego dnia.