Zakumaj.pl

Jak zrobić ciekawą paterę z doniczki?

Jak zrobić ciekawą paterę z doniczki?

Marzy Ci się ciekawa patera na ciastka i owoce, a w sklepach nie znajdujesz odpowiedniej? Nic straconego. Możesz zrobić ją samodzielnie, dostosowując do własnych potrzeb. Do jej wykonania nie potrzebujesz nietypowych elementów, nie musisz niczego wiercić ani przybijać, wystarczy, że skompletujesz to, co niezbędne i przeczytasz poniższe instrukcje.

 • Jakich rzeczy potrzeba?

  Jakich rzeczy potrzeba?

  Aby wykonanie patery było proste, niezbędne jest zadbanie o komplet elementów do wykonania patery. Są to:
  * farby do porcelany,
  * silikon szklarski,
  * doniczka o średnicy 7,5 – 10 cm,
  * podstawka pod doniczkę 20 – 30 cm.

 • Etap pierwszy

  Etap pierwszy

  Na początku należy wyznaczyć środek na glinianej podstawie. Aby to sobie ułatwić, wystarczy narysować linię pomocniczą – od punktu na kole do punktu na kole. Ich przecięcie będzie stanowiło wymagany środek.

 • Etap drugi

  Etap drugi

  Na spód doniczki nanieść dużą ilość silikonu i przyczepić ją do spodu patery. Docisnąć mocno. Zostawić i poczekać, aż całkowicie wyschnie . Dzięki temu nie będzie psuł się podczas użytkowania, rozjeżdżał ani rozsuwał na boki i spokojnie będzie można kłaść na nim owoce, ciasta, kanapki.

 • Etap trzeci

  Etap trzeci

  Kiedy patera będzie już gotowa, można przejść do jej ozdabiania farbą do porcelany. Najlepiej sprawdzi się farba na gorąco, jednak jeśli nie posiada się takiej, można użyć zwykłej, niepodgrzewanej. Można nadać jej jednolity kolor, jak również nanieść kilka lub coś domalować.Po pomalowaniu pozwolić paterze wyschnąć, ale przed malowaniem trzeba pamiętać, że niezbędne jest nadanie barwy: bokom i ściankom doniczki oraz podstawki.Wnętrze doniczki-nóżki może być pomalowane, lecz nie musi. Po pomalowaniu pozostawić całość do wyschnięcia. Po wykonaniu od razu można korzystać z ładnej patery, która stojąc na stole, będzie dodatkowo nietypową, prostą i ładną ozdobą.