Zakumaj.pl

Jak zrobić korzeń do dekoracji akwarium?

4.5 (razem głosów: 2)
Jak zrobić korzeń do dekoracji akwarium?

Nasze akwarium będzie się dużo piękniej prezentować, jeśli umieścimy w nim ciekawe dekoracje. Bogatą ofertę tego typu przedmiotów mają sklepy akwarystyczne, można jednak przygotować oryginalne ozdoby do akwarium samodzielnie. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie interesującego korzenia drzewa. Taki korzeń można znaleźć na przykład w czasie wakacyjnego wyjazdu.

 • Przygotowanie korzenia do akwarium – krok pierwszy

  Przygotowanie korzenia do akwarium – krok pierwszy

  Nie wszystkie korzenie nadają się na dekorację do akwarium. Korzeń nie może pochodzić z drzewa iglastego ze względu na wydzielaną przez nie żywicę, która jest szkodliwa dla ryb. Ponieważ suche korzenie nie idą na dno i trzeba mocować do nich jakieś obciążenia, żeby nie pływały po akwarium, najlepiej znaleźć taki, który już jakiś czas przebywał w wodzie i jest dobrze namoknięty. Oczywiście staramy się znaleźć korzeń o ciekawym kształcie.

 • Przygotowanie korzenia do akwarium – krok drugi

  Przygotowanie korzenia do akwarium – krok drugi

  Sprawdzamy, czy korzeń nadaje się do naszych celów. Nie może być uszkodzony, spróchniały ani nadgniły. Nie powinien także pochodzić z dopiero co ściętego czy powalonego drzewa. Wszelkie naloty pleśni na korzeniu i inne podejrzane miejsca eliminują go raczej jako ozdobę akwarium – drewno musi być zdrowe, grzyby czy pleśnie zaszkodziłyby rybom.

 • Przygotowanie korzenia do akwarium – krok trzeci

  Znaleziony korzeń, który uznaliśmy za zdrowy i nadający się do naszych celów, trzeba starannie oczyścić z kory, która jest szczególnie podatna na wszelki rozkład. Następnie czyścimy korzeń dokładnie za pomocą szczoteczki, by usunąć z niego ziemię i inne zabrudzenia.

 • Przygotowanie korzenia do akwarium – krok czwarty

  Przygotowanie korzenia do akwarium – krok czwarty

  Umyty i oczyszczony korzeń poddajemy teraz działaniu solanki, by go zakonserwować. Przygotowujemy roztwór soli (10 łyżek na litr wody) i gotujemy w nim korzeń przez kilka godzin. Roztwór należy kilka razy wymienić. Po wygotowaniu w solance korzeń płuczemy i zagotowujemy ponownie w czystej wodzie. Jeśli woda zmienia kolor, moczymy korzeń i wygotowujemy go ponownie.

 • Przygotowanie korzenia do akwarium – krok piąty

  Korzeń po oczyszczeniu i zakonserwowaniu należy teraz dobrze namoczyć. Wkładamy go do wiadra z wodą, przyciskamy kamieniem i trzymamy tak długo, aż stanie się ciężki i przestanie wypływać. Może to potrwać nawet kilka tygodni. Moczenie nie jest konieczne, jeśli korzeń został znaleziony w rzece czy jeziorze albo fale morskie wyrzuciły go na plażę.