Zakumaj.pl

Jak zrobić podwyższoną rabatę?

0.8 (razem głosów: 2)
Jak zrobić podwyższoną rabatę?

Podwyższone rabaty ułatwiają pielęgnację roślin oraz ładnie je eksponują. Umożliwiają ciekawe zaaranżowanie przestrzeni, wprowadzając oddzielne strefy o różnej wysokości. Dzięki temu można nawet w małym ogrodzie wyczarować wzniesienia lub obniżenia. Takie rabaty szczególnie dobrze sprawdzają się w małych ogródkach. Mają duże walory dekoracyjne i mogą stanowić bardzo ciekawe tło dla domu i budynków gospodarczych. Odpowiednio zaplanowane nasadzenia oraz ciekawie wykonane obmurowania czynią z ogrodu małe arcydzieło. Jak zrobić podwyższoną rabatę, dowiesz się z tego artykułu.

 • Jakie zalety mają podwyższone rabaty?

  Jakie zalety mają podwyższone rabaty?

  Podwyższone rabaty są nie tylko ładne, ale także praktyczne. Jeśli zakładamy ogród na gruncie niezbyt odpowiednim do uprawy roślin, na przykład zniszczonym po budowie albo bardzo niskiej jakości (gleba ciężka, gliniasta albo sucha i piaszczysta), są naprawdę wspaniałym rozwiązaniem. Umożliwiają przygotowanie dla roślin podłoża w dobrym gatunku i w pełni dostosowanego do ich potrzeb, a poza tym dzięki temu, że stanowią wydzielone strefy, można łączyć rośliny o skrajnie różnych wymaganiach (na przykład gdy jedne potrzebują gleby kwaśnej, a drugie wapiennej). Na podwyższonych rabatach łatwiej jest pielęgnować rośliny – nie schylamy się nisko podczas pracy, a ziemia nie osypuje się na ścieżki. W zależności od rozmiaru rabat można obsadzać je różnymi roślinami, od drobnych bylin po krzewy i drzewa.

 • Jak zbudować podwyższoną rabatę?

  Jak zbudować podwyższoną rabatę?

  Po wybraniu miejsca na rabatę należy przygotować podłoże. Trzeba je oczyścić i wyrównać, a następnie utwardzić za pomocą gruzu. Gruz powinno się ubić walcem ogrodowym. Obramowanie rabaty wykonać można z różnych materiałów – drewna, kamienia, bloczków lub cegieł albo betonu. Rabaty mogą mieć różny kształt, bardzo ładnie prezentuje się na przykład podwyższona rabata umieszczona w narożniku działki. Rabaty tego typu można także budować w miejscach nie mających bezpośredniej styczności z gruntem, mianowicie na tarasach, balkonach, a nawet na dachach budynków. Po wykonaniu obramowania rabaty wypełnia się je odpowiednim podłożem.

 • Jakiej wielkości powinna być rabata?

  Jakiej wielkości powinna być rabata?

  Projektując rabatę, należy wziąć pod uwagę konieczność pielęgnacji roślin. Jeśli do rabaty jest dostęp ze wszystkich stron, może mieć szerokość do 120 cm. Jeśli jednak z jednej strony przylega do ściany budynku, ogrodzenia albo innej rabaty, maksymalna szerokość to 60 cm. Wysokość rabaty to najczęściej 40 – 50 cm, zdarzają się też niższe. Najwygodniej pielęgnuje się rośliny na rabacie o wysokości co najmniej 60 cm.