Co wziąć pod uwagę, wybierając lodówkę?
Co wziąć pod uwagę, wybierając lodówkę?
Planujesz zakup lodówki? Nie wiesz, od czego zacząć i na co się zdecydować, gdy widzisz setki modeli w sklepach i salonach? Jest na to sposób. Zacznijmy od tego, że wybór odpowiedniej lodówki zaczyna się w domu. Zanim skierujemy swoje kroki do sklepu, zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy, co sprawdzi się najlepiej w naszym mieszkaniu. Aby dobrze określić swoje zapotrzebowanie i wymagania, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Jak zatem zabrać się do tego, bądź co bądź poważnego zakupu? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.
Rozmiar i pojemność urządzenia
Przed zakupem lodówki koniecznie rozważ, gdzie chcesz ją ustawić – dzięki temu dookreślisz, jaką powinna mieć pojemność i jakie wymiary. Zupełnie innej gabarytowo lodówki będziesz szukać, jeśli mieszkasz w bloku i kuchnię masz bardzo małą. Na większe i szersze urządzenie możesz sobie pozwolić, gdy masz dużą i przestronną kuchnię w domu (zazwyczaj wówczas oddzielnie mamy jadalnię). Standardowa głębokość lodówki to do sześćdziesiąt centymetrów – zdarza się jednak, że większe modele mają osiemdziesiąt centymetrów. Wysokość waha się między pól metra a dwa metry i dziesięć centymetrów. Szerokość oscyluje pomiędzy sześćdziesiąt centymetrów a metr. Pamiętajmy o tym, aby wielkość zamrażarki była taka, byśmy nie musieli „upychać” w niej jedzenia. Powinno ono być położone luźno, aby swobodnie przepływało między nim powietrze.
Co do małej kuchni
Wielkość naszej kuchni ma ogromny wpływ na to, jaką lodówkę do niej wstawimy. A zatem rozpatrzmy, co będzie najlepsze, gdy mieszkamy w bloku, a nasza kuchnia nie jest zbyt duża. Oczywiście, wówczas należy się zdecydować na chłodziarkę, która nie zajmie nam zbyt wiele miejsca. Jeśli dodatkowo żyjemy samotnie lub nie lubimy robić dużych zapasów żywnościowych, dobra będzie mała lodówka. Jeśli natomiast potrzebujemy sporą pojemność, wówczas warto zdecydować się na urządzenie, które nie będzie zbyt głębokie, ale za to wysokie. Warto wykorzystać wysokość mieszkania – i tak na górę lodówki nic zwykle nie stawiamy, warto więc, aby sięgała do samego sufitu. To dobre wykorzystanie powierzchni, w przeciwieństwie do inwestowania w urządzenie szerokie czy głębokie. Jeśli masz dzieci, lepiej będzie, gdy w takiej lodówce komora zamrażalnika będzie u góry – łatwiej będzie wówczas sięgnąć po jedzenie niższym członkom rodziny.
Do większych pomieszczeń
Jeśli posiadasz dużą kuchnię, możesz poszaleć. Obecnie modne stały się lodówki, które wyglądają jak szafa dwudrzwiowa. Mają one zazwyczaj, oprócz podstawowych funkcji, wbudowany także panel sterowania czy specjalne urządzenie do zamrażania kostek lodu. Pamiętajmy jednak, że taka lodówka mieści w sobie bardzo dużo produktów. Nie warto więc inwestować w nią wówczas, gdy nie mamy zbyt dużej rodziny – bez sensu, aby tak drogie urządzenie stało puste. W domu, gdzie kuchnia jest większa, możesz swobodnie decydować o zagospodarowaniu przestrzeni. Dlatego też lodówka może być szersza, ale niższa. Za to zamrażarkę możesz kupić oddzielnie. Przyda się nie tylko do mięsa, ale także owoców i warzyw.