Zakumaj.pl

Jaki aparat fotograficzny wybrać?

Jaki aparat fotograficzny wybrać?

Pytanie to często zadają sobie początkujący fascynaci robienia zdjęć. Wyboru dokonać można pomiędzy lustrzanką, kompaktem i aparatem hybrydowym. Obecnie amatorzy mają dużo łatwiej niż kiedyś. Cyfryzacja pozwoliła bowiem na wyeliminowanie kliszy i zastąpienie jej matrycą CCD lub CMOS. Kolejnym atutem obecnych aparatów fotograficznych jest ekran, dzięki któremu można obejrzeć wcześniej zrobione zdjęcia oraz mieć podgląd na te obecnie tworzone. Rozważając zakup aparatu fotograficznego, dodatkowo należy brać pod uwagę wiek fotografa. Dla dziecka lepiej jest kupić kompaktowy aparat, by najpierw mogło zaznajomić się z podstawami fotografowania. Co dla kogo? Zobaczmy.

 • O lustrzance

  O lustrzance

  Ten aparat umożliwia robienie zdjęć o wysokiej jakości. Lustrzanka nie przekłamuje widzianego obrazu. Zrobione nią zdjęcia mają świetną kolorystykę, dynamikę i małe szumy. Możliwości fotografowania są dużo większe niż w kompaktach. Tym aparatem jesteśmy w stanie uchwycić ruch, wybrać głębię ostrości oraz bawić się efektem nieostrości drugiego lub pierwszego planu. Zdjęcia wykonane lustrzanką nie są zdjęciami płaskimi, tak jak jest to w przypadku kompaktów. Jeżeli chcesz fotografować przyrodę lub aranżować prawdziwe dzieła sztuki, lustrzanka, choć znacznie droższa od kompaktu, zrewanżuje się ogromną satysfakcją i niesamowitymi efektami.

 • Aparaty kompaktowe

  Aparaty kompaktowe

  Ten typ aparatu to przede wszystkim wygoda. Jest mały, mieści się w kieszeni. Ponadto nie wymaga dodatkowych kosztów, tak jak w przypadku lustrzanek, którym przydaje się drugi obiektyw czy dodatkowa lampa błyskowa. Kompakt jest szybkim aparatem i w typowych zastosowaniach radzi sobie bez zarzutu. Jest o wiele tańszym aparatem od lustrzanki i dla przeciętnego użytkownika wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Możliwości połączenia kompaktów z zewnętrznymi urządzeniami jest o wiele więcej niż w lustrzance.

 • Aparaty hybrydowe

  Aparaty te są połączeniem lustrzanki z kompaktem. Obraz w hybrydowym aparacie jest przetworzony cyfrowo. Na fotografowaną scenę można patrzeć przez obiektyw, jak przypadku lustrzanek, lub na wyświetlacz, jak w kompakcie. Jeżeli nadal się wahasz, może ten aparat pozwoli Ci na mniejsze dylematy i ewentualne rozczarowania po zakupie.