Zakumaj.pl

Korale z wełny – jak je zrobić?

Korale z wełny – jak je zrobić?

Naszyjniki zrobione z wełny czesankowej są dosyć kosztowne, poza tym nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiadający nam odcień. Dlatego warto rozważyć, czy nie zrobić takich korali samemu. Jest to nieco pracochłonne, ale efekt może przejść najśmielsze oczekiwania. Jeśli marzysz o oryginalnej biżuterii, jaką masz tylko ty, spróbuj zrobić sobie takie korale. Na pewno nie będziesz żałować.

 • Korale z wełny – krok pierwszy

  Przygotuj naczynie z gorącą wodą. Podziel wełnę czesankową na tyle części, ile masz barwników, i włóż do gorącej wody na 20 minut.

 • Korale z wełny – krok drugi

  Korale z wełny – krok drugi

  Każdy z barwników wymieszaj z wodą za pomocą plastikowej łyżki. Dodaj białego octu w proporcjach trzy części wody, jedna octu. Można przygotować różne odcienie danego koloru, zmieniając ilość użytego barwnika. Im więcej barwnika, a mniej wody, tym bardziej nasycony będzie kolor.

 • Korale z wełny – krok trzeci

  Po 20 minutach wyjmij kawałki wełny z gorącej wody i wyciśnij. Nie wykręcaj wełny. Odciśniętą wełnę połóż na folii śniadaniowej, każdy kawałek osobno.

 • Korale z wełny – krok czwarty

  Załóż gumowe rękawiczki. Teraz na każdy kawałek wełny wylewaj rozpuszczony barwnik, dopóki całkowicie nie nasiąknie. Wtedy zawiń każdy kawałek w folię i zabezpiecz nitką, żeby się nie rozwinęła.

 • Korale z wełny – krok piąty

  Owinięte folią kawałki wełny włóż do pojemnika, który nadaje się do mikrofalówki. Wstaw pojemnik do mikrofalówki na 2 minuty. Po wyjęciu przeprowadź test. Jeśli po naciśnięciu kawałka wełny będzie sączyła się bezbarwna ciecz, a wełna zmieniła kolor, to znaczy, że jest gotowa. Ponieważ wełna jest bardzo gorąca, zachowaj ostrożność.

 • Korale z wełny – krok szósty

  Rozwiń wełnę z folii. Oddziel kawałek wielkości piłeczki golfowej i przez kilka minut roluj go, tak by powstała kulka. Im dłużej będziesz to robić, tym kulka będzie mniejsza i bardziej zbita. Gdy uzyskasz koralik odpowiedniej wielkości, odłóż go, by wysechł. W ten sposób przygotujesz wszystkie koraliki.

 • Korale z wełny – krok siódmy

  Korale z wełny – krok siódmy

  Po wyschnięciu koralików nawlecz je na rzemyk albo tasiemkę. Twój piękny naszyjnik jest gotowy.

Czego potrzebujesz:

biała wełna czesankowa

barwniki do tkanin

biały ocet winny

gumowe rękawiczki

folia śniadaniowa

nitka

łyżka plastikowa

pojemnik na gorącą wodę

pojemnik do mikrofalówki

kuchenka mikrofalowa

miarka

Wskazówki:

Można kupić wełnę czesankową w wybranych kolorach, więc farbowanie nie jest konieczne, jeżeli oferta handlowa ci odpowiada.