Advertising
Zakumaj.pl

Na czym polega terapia kwiatowa?

Opiekun artykułu: niemczyk
Na czym polega terapia kwiatowa?

Na czym polega terapia kwiatowa?

Choć nazwa „terapia kwiatowa” kojarzy się z aromaterapią, nie ma z nią nic wspólnego. Wykorzystuje się tu bowiem nie zapach kwiatów, ale ich życiową esencję. Metodę opracował na początku lat 30. XX wieku w Anglii Edward Bach, bakteriolog i homeopata. Stwierdził on, że istnieje ścisły związek między stanem emocjonalnym człowieka i większością chorób. Takie podejście dziś nazywa się holistycznym. Lekiem, który zastosował Bach, by przywrócić równowagę organizmu, były ekstrakty z kwiatów. Esencje kwiatowe stosowali już starożytni Egipcjanie, a współcześnie posługują się nimi australijscy aborygeni. Na czym polega terapia kwiatowa doktora Bacha, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

Przykładowe esencje doktora Bacha:

Kroplik – strach przed konkretną osobą czy sytuacją;

Grab – brak motywacji do działania, odkładanie spraw na później;

Oliwka – brak energii na skutek wytężonej pracy lub choroby;

Modrzew europejski – niskie poczucie własnej wartości;

Wiąz angielski – poczucie przytłoczenia obowiązkami.

Ostrzeżenia:

Ponieważ esencje kwiatowe Bacha zawierają alkohol, nie jest zalecane podawanie ich byłym alkoholikom.

Wskazówki:

Jeżeli masz psa, który bardzo nerwowo reaguje na noworoczne fajerwerki, podaj mu Rescue Remedy doktora Bacha. Jest to mieszanka pięciu esencji stosowana w nagłych wypadkach, m.in. przy silnym stresie.

 • Przyczyny i leczenie chorób według doktora Bacha

  Przyczyny i leczenie chorób według doktora Bacha

  Bach uważał, że dla każdej choroby somatycznej można wskazać jej psychiczne podłoże. W swojej terapii skupił się na uzdrawianiu negatywnych emocji, czyli przyczyn choroby. Uwolnienie pacjenta od problemów emocjonalnych i konfliktów powoduje ustępowanie dolegliwości. Esencje kwiatowe umożliwiają rozwiązanie problemu, ponieważ ułatwiają skupienie się na nim. Oddziaływanie to ma charakter czysto energetyczny; esencje wpływają na siłę życiową człowieka poprzez wibracje kwiatów, z których powstały. To subtelne oddziaływanie przywraca harmonię i umożliwia zmianę utartych nawyków. Leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystkie ekstrakty wytwarza się w Centrum dr. Bacha w Mount Vernon w Anglii. W Polsce można je kupić w sklepie internetowym lub w ośrodkach, które prowadzą terapię kwiatową (na przykład w krakowskim Centrum Terapii Bacha Igora Pietkiewicza).

 • Esencje kwiatowe doktora Bacha

  Esencje kwiatowe doktora Bacha

  Bach opracował 38 esencji kwiatowych, z których każda odpowiada określonemu negatywnemu stanowi emocjonalnemu. Można je stosować pojedynczo lub w postaci mieszanki, w której skład może wchodzić do 7 ekstraktów. Z 38 esencji może powstać około 290 milionów kombinacji. Esencje mogą być przygotowywane jedynie z roślin żyjących dziko w swoim naturalnym otoczeniu. Bach opracował dwie metody pozyskiwania ekstraktów: słoneczną i termiczną.
  * Metoda słoneczna – kwiaty zebrane w słoneczny dzień wczesnym rankiem umieszcza się w szklanej miseczce z wodą i wystawia na trzy godziny na słońce, by oddały wodzie swoją energię.
  * Metoda termiczna – stosuje się ją dla roślin, które kwitną wczesną wiosną, gdy słońce nie jest jeszcze dość silne. W tym przypadku kwiaty umieszczone w wodzie poddaje się działaniu ognia przez pół godziny.
  Esencje kwiatowe Bacha nie zawierają wyciągów z roślin, lecz jedynie ich energię. Przechowuje się je w małych buteleczkach z brązowego szkła i w takiej postaci są dostępne w handlu.

 • Zalety kuracji doktora Bacha

  Ponieważ esencje kwiatowe doktora Bacha nie zawierają środków farmakologicznie czynnych, są całkowicie bezpieczne. Nie mają skutków ubocznych, nie powodują alergii i nie można ich przedawkować. Nie można się także od nich uzależnić. Mogą być łączone z innymi lekami i przyjmowane przez dzieci, kobiety w ciąży i osoby w podeszłym wieku. Kuracja esencjami doktora Bacha jest pomocna w terapii psychologicznej i leczeniu psychiatrycznym. Poprawia jakość życia, zmniejsza napięcie, ułatwia zmianę postaw życiowych i pozbycie się utrwalonych nawyków. Ułatwia również leczenie chorób somatycznych, gdyż zwiększa motywację chorego do wyzdrowienia, przywraca nadzieję i wyzwala naturalne siły organizmu.

 • Czy terapia kwiatowa jest skuteczna?

  Choć środowisko naukowe nie wypowiada się pozytywnie o tej metodzie leczenia, jako że brak tu materialnego czynnika powodującego efekt leczniczy, wielu terapeutów zauważa korzystny wpływ terapii na pacjentów. Ponieważ esencje kwiatowe działają także na małe dzieci oraz zwierzęta domowe, nie można objaśniać tego wpływu autosugestią czy efektem placebo. Metoda dr. Bacha jest znana i stosowana na świecie od wielu lat. Rescue Remedy – mieszanka pięciu esencji stosowana w nagłych wypadkach (na przykład w szoku pourazowym) – jest obowiązkowym wyposażeniem angielskich karetek pogotowia ratunkowego.

  Aby esencje zadziałały, konieczne jest jednak postawienie właściwej diagnozy (rozpoznanie problemów pacjenta powinien przeprowadzić wykwalifikowany terapeuta). Krople trzeba zażywać regularnie przez około dwa tygodnie co najmniej cztery razy dziennie i nie można przerywać kuracji.

Popularne tagi
 • jak się koncentrować
 • kolor oczu
 • zdrowie
 • leczenie
 • domowe sposoby na odporność
 • jak opanować umysł
 • charakter
 • spędzanie czasu wolnego
 • rozwój duchowy
 • ćwiczenia oddechowe
 • wielkość oczu
 • odpoczynek
 • położenie brwi
 • jak się skupić
 • na czym polega terapia kwiatowa
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising