Zakumaj.pl

Najpopularniejsze tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

Najpopularniejsze tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych świąt w całym roku. Bardzo ciepłe i rodzinne, gromadzą całe rodziny przy świątecznych stołach i choinkach. Pełne są rozmów i radosnego celebrowania Narodzenia Pana Jezusa. Przygotowujemy się do ich prawidłowego przeżywania przez cały rok, ale szczególnie w okresie Adwentu. Wiąże się z tym wiele tradycji i wierzeń – czasami nawet nie jesteśmy do końca świadomi, jak wiele z nich jest zakorzenionych w naszej kulturze. Oto kilka najważniejszych.

 • Wigilia

  Wigilia

  Jak tłumaczy Pismo Święte, to pierwsza gwiazda wskazywała drogę do stajenki, w której narodził się Pan. Doprowadziła do Betlejem zarówno pastuszków z pobliskich regionów, jak i mędrców, którzy przybyli ze Wschodu. Na pamiątkę tego wydarzenia po dziś dzień wypatrujemy pierwszej gwiazdki na niebie, by móc rozpocząć wieczerzę wigilijną. Wierzymy, że to ona jest zwiastunem dobrej nowiny – że oto już narodził się Jezus Chrystus. Uroczysta kolacja jest najważniejszym punktem świąt – zanim jednak nastąpi spożywanie przygotowywanych przez nas potraw, odmawiamy modlitwę za zmarłych. Od zawsze wierzono, że modlitwa przywołuje naszych bliskich zmarłych do domu – zasiadają oni między nami do kolacji. Następnie dzielimy się opłatkiem i dopiero po tym zaczynamy jeść. Potraw jest dwanaście – tyle, ilu było apostołów i ile jest miesięcy w roku. Wszystkie muszą być postne.

 • Opłatek i kolędy

  Opłatek i kolędy

  Opłatek jest symbolem chleba. Dzielimy się nim ze wszystkimi domownikami, zapominając o przykrościach i wybaczając sobie wszystkie smutki i żale. Składamy sobie także najgorętsze życzenia – szczere i prawdziwe. To najważniejszy moment Wigilii. Po nim, spożywając potrawy, śpiewamy kolędy – kolędowanie jest bardzo rodzinne i zbliża wszystkich domowników. Śpiewając, głosimy chwałę nowo narodzonego Pana. W wielu domach kolędowanie przeciąga się aż do późnej nocy, a nawet do Pasterki.

 • Dla kogo puste miejsce?

  Oprócz nakryć dla wszystkich członków rodziny, stawiamy na wigilijnym stole dodatkowe nakrycie. Dlaczego? Tutaj są dwie tradycje. Jedna głosi, że jest to nakrycie dla niespodziewanego gościa (w domyśle – Jezusa, który narodził się pośród nas). Druga mówi, że jest to miejsce dla zmarłych – szczególnie dla wszystkich naszych bliskich zmarłych, którzy odeszli od nas w minionym roku.

 • Choinka

  Tradycja nakazuje, by ubierać choinkę dopiero w Wigilię, choć wielu z nas robi to znacznie wcześniej. Ważny jest sam proces dekorowania – zazwyczaj zaangażowana jest w niego cała rodzina. Dzieci przygotowują często ozdoby już kilka tygodni wcześniej – w szkole, na lekcjach plastyki. Zwykle czubek dekorujemy gwiazdą, a na gałązkach umieszczamy bombki, łańcuchy, pierniki i inne ozdoby – kupione lub wykonane ręcznie. Na świątecznym drzewku powinno się znaleźć jabłko jako symbol zdrowia. Pod choinką układamy prezenty, które mogą być rozpakowywane dopiero po kolacji. Jeśli w domu są małe dzieci, czasami któryś z członków rodziny przebiera się za Świętego Mikołaja i przychodzi z workiem pełnym upominków dla najmłodszych.