Advertising
Zakumaj.pl

Odzwyczajanie od komputera – wskazówki i rady

Opiekun artykułu: placebo
Odzwyczajanie od komputera – wskazówki i rady

Odzwyczajanie od komputera – wskazówki i rady

Choć komputery jeszcze kilkanaście lat temu dopiero co powoli wchodziły do wszystkich firm, placówek oraz szkół, to już dzisiaj nie możemy sobie bez nich poradzić. Spotykamy się z nimi na każdym kroku, przyzwyczailiśmy się do ich widoku, działania – nie wyobrażamy sobie, że świat mógłby być teraz mniej skomputeryzowany, gdyż to jest dla nas wygodne. Niestety, wraz z pojawieniem się komputerów, pojawiło się także nowe uzależnienie, które należy zwalczać, gdy tylko pojawią się jego pierwsze symptomy. Przeczytaj poniższe rady, aby wiedzieć, jak odzwyczaić się od komputera.

Advertising
Advertising
 • Odbuduj relacje

  Odbuduj relacje

  Komputer wciąga. Wystarczy go włączyć, a potem kolejne godziny zaczynają mijać niespostrzeżenie i zapominamy o całej reszcie świata: jesteśmy tylko my i gra, portal internetowy, czat. Kiedy cały wolny czas spędzamy przed komputerem, bardzo często nie mamy już kiedy spotkać się ze znajomymi oraz rodziną. Nawet jeśli porozumiewasz się z kimś przez Internet, to jednak warto, abyś ponownie odnalazł się w kontaktach bezpośrednich, face-to-face. Dzięki temu na nowo odkryjesz, iż kontakt z drugim człowiekiem jest bardzo przyjemny oraz satysfakcjonujący. Na dodatek przez Internet możesz co najwyżej spotkać się z taką osobą na różnych czatach, ale zasada działania zawsze będzie taka sama. Tutaj natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ze swoimi znajomymi ciągle zmieniał miejsca spotkań – park, kino, kawiarnia, park linowy, muzeum, galeria sztuki, basen – realność daje więcej możliwości.

 • Zwalcz nudę

  Niewątpliwie tym, co nas popycha do komputera, jest nuda. Kiedy się nudzimy, wydaje nam się, że komputer jest najlepszą opcją – wszak znajdziemy tu wiele różnych informacji, gier, ciekawostek, które sprawią, że przestaniemy się nudzić. Najczęściej kończy się to na bezmyślnym przeglądaniu stron plotkarskich albo mediów społecznościowych i z naszej nudy z pewnością nie wynika nic pożytecznego. Dlatego jeśli chcesz odzwyczaić się od komputera, musisz tak rozplanować sobie dzień, aby nie było tam na niego miejsca. Zapisz sobie na kartce te godziny, w których nie ma cię w domu, gdyż jesteś w domu czy w pracy. Pozostałych kilka godzin popołudnia dokładnie sobie rozpisz i zawsze staraj się ściśle trzymać tego planu. Jeśli nie wiesz, co mógłbyś robić w czasie, w którym zazwyczaj grasz na komputerze albo przeglądasz portale internetowe, wybierz coś z tych propozycji:
  * spacer,
  * bieganie lub inne zajęcia sportowe,
  * spotkanie z przyjaciółmi,
  * czytanie książek,
  * nauka – powtarzanie tematów z ostatniego dnia,
  * wypróbowanie nowego przepisu kulinarnego,
  * drzemka,
  * wyjście do kina.

 • Gry planszowe

  Gry planszowe

  Często uzależnienie od komputera wynika z tego, iż bardzo wciągamy się w jakąś grę komputerową czy internetową. Potrafimy dla takiej gry całkowicie stracić głowę i nieustannie myśleć, aby przejść jej kolejny etap, ulepszyć swoją postać, zdobyć jakąś nagrodę. Zapewne nie wiesz, że możesz to także robić poza komputerem, a na dodatek widząc swoich przeciwników, obserwując ich mimikę i rozpoznając dzięki temu ich emocje oraz ewentualne dalsze posunięcia. Gry planszowe bowiem to nie tylko osławiony Monopol czy Scrabble, ale także wiele innych możliwości, również tych strategicznych, wojennych. Przejrzyj ofertę sklepów z grami, poproś sprzedawcę, aby doradził ci, jaka gra będzie dla ciebie najlepsza, a następnie zaproś swoich znajomych. Zobaczysz wówczas, że taka rozgrywka potrafi być równie wciągająca co komputerowa gra.

 • Czy muszę całkiem zrezygnować z komputera?

  To nie jest tak, że od razu musisz całkiem zrezygnować z komputera. Jest to narzędzie wymyślone dla ludzi i nie da się ukryć, że bywa ono przydatne – często nawet nauczyciele chcą, abyśmy przygotowując się na lekcję, korzystali z pewnych źródeł internetowych czy komputerowych. Musisz jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, wyznacz sobie konkretne godziny siedzenia przed komputerem. Niech to będzie 1 – 2 godziny dziennie, chyba że musisz akurat coś ważnego napisać lub zrobić jakiś projekt. Po drugie, dokonuj selekcji stron, na które wchodzisz. Możesz, rzecz jasna, sprawdzić swoje profile na mediach społecznościowych, ale nie siedź na nich godzinami – 15 minut w zupełności wystarczy. Postaraj się, aby ten czas, który spędzasz przy komputerze, był jak najbardziej pożyteczny.

Popularne tagi
 • program do pisania tekstów
 • francja
 • sposób wykonania wykresu
 • ściąganie z internetu
 • bezpłatny program do fakturowania
 • niemieckie słówka
 • ściąganie programu
 • zasady dzielenia pliku
 • nauka matematyki
 • zip
 • znak
 • vuze
 • bezpłatny program
 • edukacja
 • zabezpieczenie pliku
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising