Zakumaj.pl

Ogórek i jego zastosowanie w kosmetyce

Ogórek i jego zastosowanie w kosmetyce

Wędrując po drogerii, nietrudno zauważyć, że wiele kosmetyków ma w swoim składzie ogórek. Wiadomo również, że wiele maseczek, które można wykonać w domu, korzysta z dobroczynnych właściwości tego zielonego warzywa. Działa ono dobrze od środka i od zewnątrz, więc z jego zalet mogą skorzystać również ci, którzy nie przepadają za ogórkowym smakiem na kanapkach.

 • Na przebarwienia

  Na przebarwienia

  Gdy przebarwienia dotyczą niewielkiego obszaru skóry albo gdy są to tylko pojedyncze plamki, nie zawsze chce się korzystać z drogich zabiegów kosmetycznych. Często sięga się po sposoby domowe, w tym przypadku kosmetyki z ogórka. Ogórek ma właściwości wybielające, więc jest składnikiem toników i mleczek do przebarwień, jednak równie dobrze działa pokrojony na plasterki. Można go zetrzeć na papkę, można również pokroić na plasterki i nałożyć na problematyczne miejsce. Wskazane jest wcieranie i wyciskanie soku w miejscu przebarwień, dzięki czemu zmniejszają się one i tracą wybijającą się na tle reszty skóry barwę. Ważne jednak, żeby ogórek był świeży.

 • Na oczy

  Na oczy

  Nic tak dobrze nie działa na opuchnięte i zmęczone oczy, jak ogórek. Z tego powodu jest najczęściej wykorzystywany do leczenia obrzęków. Z powodzeniem można stosować świeże ogórki, pokrojone w grube plasterki, które nakłada się na oczy. Po 15 minutach skóra jest w o wiele lepszym stanie, a przede wszystkim, nie jest opuchnięta. Bez obaw można stosować ogórek każdego dnia, ze względu na to, że nie posiada substancji drażniących. Dzięki temu warzywo jest również elementem kosmetyków pod oczy, zarówno tych, które służą likwidowaniu cieni i zmarszczek, jak i tych, które mają regenerować powieki zmęczone długim siedzeniem przy komputerze.

 • Na oczyszczenie

  Na oczyszczenie

  Oczyszczające zdolności ogórka znane są przede wszystkim wielbicielom diet, którzy piją soki z ogórka i jedzą sałatki z niego, żeby pobudzić organizm do wydalania toksyn. Jednak ogórek nadaje się również do oczyszczania od zewnątrz, zwłaszcza skóry tłustej i skłonnej do wyprysków, ponieważ zmniejsza wydzielanie łoju. Maseczki z dodatkiem ogórka, toniki ogórkowe i peelingi z ogórkiem to jedne z najpopularniejszych kosmetyków, jednak ogórkowe maseczki można robić również samodzielnie. Wystarczy do tego jeden duży ogórek zielony i jogurt naturalny. Ogórek należy zetrzeć na papkę, dodać 1 łyżkę jogurtu i wymieszać. Taką papkę trzeba na 15 minut nałożyć na twarz oraz dekolt, a następnie zmyć ciepłą wodą.

 • Na wygładzenie

  W ogórku znajduje się bardzo dużo składników mineralnych, które mają znaczenie dla wyglądu skóry. Przede wszystkim posiada dużą ilość siarki. Siarka ma działanie bakteriobójcze, więc zmniejsza ilość pojawiających się wyprysków, a jednocześnie oczyszcza pory, gdy ogórek jest użyty w formie toniku. Drugim ważnym elementem jest potas, dzięki któremu skóra jest nawilżona oraz odświeżona, co przydaje się przede wszystkim przy leczeniu rumieńców. Dodatkowo lekko ściąga skórę, uniemożliwiając szybkie powstawanie zmarszczek.