Zakumaj.pl

Oryginalne pomysły na ozdabianie pisanek

Ozdabianie pisanek bywa przyjemnością przede wszystkim dla dzieci, chociaż również dorośli, jeden raz w roku, lubią bawić się w artystów. Jajka można ozdabiać na różne sposoby oraz różnymi technikami, w zależności od chęci, jak również posiadanych materiałów.

Oryginalne pomysły na ozdabianie pisanek
 • Farby plakatowe

  Farby plakatowe

  Popularnym sposobem, zaraz po barwnikach spożywczych, jest ozdabianie jajek farbami plakatowymi. Dzięki nim oraz niewielkim pędzelkom można z powodzeniem malować nawet bardziej skomplikowane wzory. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie dodawać do farb dużej ilości wody. Najlepiej również uzbroić się w podstawkę do jajek, aby nie trzymać pisanki w palcach.

  Malowanie farbami daje wiele możliwości, jest dobrą zabawą, jednak brudzącą, ponieważ zarówno przy malowaniu, jak i przy późniejszym obieraniu łatwo o zabrudzenia. W związku z tym warto wykorzystać do malowania farby ekologiczne, wówczas nawet zjedzenie odrobiny, która znajdzie się na jajku, nie zaszkodzi.

 • Lakier do paznokci

  Lakier do paznokci

  Poza zwykłymi farbami bardzo dobrze sprawdza się lakier do paznokci, którym z powodzeniem można malować na skorupkach. Lakiery mają najróżniejsze kolory, więc można nimi tworzyć zarówno bardzo wiosenne, jak i błyszczące, srebrne wzory. Malowanie takim specyfikiem jest szczególną frajdą dla najmłodszych, dlatego jeżeli jest się mamą, warto podarować dziecku lakiery, których już się nie używa. Pędzelki dołączone do nich są dość precyzyjne, więc wzory będą mogły być bardziej skomplikowane.

 • Wydrapywanie koloru

  Wydrapywanie koloru

  Pisanki tworzone przy pomocy wydrapywania wzoru na skorupce to zabawa dla dorosłych oraz dla starszych dzieci, które nie zrobią sobie krzywy szpilką ani nożykiem. Do jej wykonania, poza ostrym przyrządem, potrzebne są również dobrze zafarbowane jajka. Najlepiej wykonać to w naturalnych barwnikach, np. łupinach cebuli, soku z buraka, liściach hibiskusa, curry, korze dębu. Dzięki temu kolory będą bardziej intensywne. W tak przygotowanym jajku ostrym przedmiotem wydrapuje się dowolne wzory. Jeśli ma się pomysł oraz cierpliwość, wówczas można osiągnąć niesamowite efekty.

 • Oklejanie jajek

  Oklejanie jajek

  Nożyczki, papier kolorowy i klej to zestaw, który pomoże stworzyć coś cudownego każdemu dziecku, a nawet dorosłemu. Z papieru można wycinać dowolne wzory – małe, średnie, duże – a następnie przyklejać je do skorupki. Mogą dzięki temu powstać najdziwniejsze i jednocześnie bardzo kolorowe wzory, przez które żal będzie obierać jajko ze skorupki. Najładniejsze dzieła mogą posłużyć jako ozdoba stołu.

  Należy pamiętać, że jeśli ma to być zabawa dla dzieci, wtedy niezbędne jest zaopatrzenie ich w bezpieczne nożyczki, którymi nie zrobią sobie krzywdy.