Zakumaj.pl

Praktyczne informacje dla podróżujących na Cypr Północny

Praktyczne informacje dla podróżujących na Cypr Północny

Planujecie piękne, słoneczne wakacje, a nie wiecie, dokąd się wybrać? Na Cyprze słońce świeci przez ponad trzysta dni w roku, zatem nie ma chyba lepszego miejsca na letni wypoczynek, niezapomniane wakacje we dwoje czy rodzinne szaleństwo. Idealne plaże, ciepłe morze, niezapomniane widoki, zabytki, wspaniała kultura, ciekawe obyczaje, pyszna i oryginalna kuchnia – czegóż można chcieć więcej? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się dokładnie, jakie atrakcje czekają na Was na tej jednej z najpopularniejszych wysp położonych na Morzu Śródziemnym. Rokrocznie trafia tutaj ponad dwa i pół miliona turystów z całego świata!

 • Ważne informacje dotyczące wyjazdu

  Ważne informacje dotyczące wyjazdu

  Wybierając się na Cypr z Polski, nie potrzebujesz wizy. Musisz mieć przy sobie jednak dowód osobisty. Co możemy stamtąd wywieźć bez obaw o przygraniczne kontrole czy zatrzymanie na lotnisku? Dewizy o wartości pięciu tysięcy dolarów, czterysta sztuk papierosów – czyli dwadzieścia paczek, kilogram kawy oraz pięć litrów alkoholu. Na takie ilości podanych tutaj produktów nie obowiązuje nas cło. Dla pewności warto jednak zgłosić, że wywozimy drogocenne przedmioty, aby nie było konieczności pozostawienia ich na miejscu. Absolutnie nie wolno nam wywozić stąd antyków, skupować ich od miejscowej ludności ani sprzedawać – to bardzo przestrzegany przepis, zatem lepiej nie ryzykować.

 • Słoneczna idylla

  Słoneczna idylla

  Cypr przez znaczną większość roku skąpany jest w słońcu. Dlatego też jedne z obowiązkowych rzeczy w Twoim plecaku to na pewno kosmetyki do opalania i po opalaniu. Zaopatrz się w oliwkę, krem nawilżający, coś na oparzenia słoneczne (na wypadek, gdy przesadzisz z kąpielami słonecznymi) oraz kremy z filtrami UV. Nie warto odkładać tych zakupów na przyjazd – w lokalnych sklepach kosmetyki są bardzo drogie, przepłacisz za nie nawet kilka razy. Jeśli chcesz trafić w sam środek upału, wybierz sierpień – temperatura osiąga tam ponad trzydzieści sześć stopni. Ciepło będzie nawet w styczniu i lutym – wówczas temperatury wynoszą ponad dziesięć stopni. Wprawdzie raczej się nie opalisz, ale wypoczniesz i w rześkiej temperaturze zwiedzisz okolicę.

 • Zwiedzanie i inne informacje praktyczne

  Zwiedzanie i inne informacje praktyczne

  Wyspa dzieli się na dwie części autonomiczne. Jeśli zatem planujecie wybrać się na drugą część, weźcie ze sobą dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty. Będziecie bowiem przekraczać granicę, na której poproszą Was o wypełnienie specjalnego formularza. Jedno z najpopularniejszych przejść granicznych znajduje się w Nikozji. Warto pamiętać, że nie wolno przez nie przewozić towarów o wartości większej niż osiemdziesiąt euro. Doskonale rozwinięty jest tam transport – komunikacja autobusowa, busy czy taksówki. Warto jednak pamiętać, że jeśli decydujecie się na wynajęcie taksówki, należy ustalić cenę za kurs na samym początku. Miejsce to jest w miarę bezpieczne, poza tym, że – jak w każdym obleganym przez turystów miejscu – trzeba oczywiście uważać w zatłoczonych punktach na kieszonkowców czy drobnych złodziejaszków.