Zakumaj.pl

Atrakcje turystyczne Szkocji

Atrakcje turystyczne Szkocji

Do XVII wieku Szkocja była niezależnym królestwem, leżącym na północy Wysp Brytyjskich. Częścią Wielkiej Brytanii została w 1707 roku, wraz z powstaniem tego państwa. Cechą charakterystyczną dla tego regionu są rozległe wrzosowiska, które rankiem pokrywa mgła, czyste jeziora, piękne góry nad morzem oraz zamki. Nie można również zapomnieć o znanej na całym świecie oryginalnej szkockiej whisky. Co ciekawego znajduje się w Szkocji? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł.

 • Edynburg

  Edynburg

  Jednym z najważniejszych szkockich miast jest Edynburg, który został zbudowany na górzystych ternach nad zatoką Firth of Forth. Jednym z ciekawszych miejsc jest wznosząca się na szczycie wulkanu twierdza – Zamek Edynburski, który prawdopodobnie został wybudowany w XII wieku. Pod względem architektonicznym budowla jest mieszanką różnych stylów, którą warto zobaczyć. Możesz również wybrać się „Królewską Milą” do Palace of Holyroodhouse. Po drodze do tego miejsca zobaczysz „Fontannę Czarownic”, wodotrysk zbudowany w celu upamiętnienia zwycięstwa, jakim niechybnie było spalenie trzystu kobiet oskarżonych o czary. Sam Pałac Holyrood został wybudowany w 1498 roku. Aktualnie jest oficjalną rezydencją królowej Wielkiej Brytanii. W jego skarbcu znajdują się insygnia władzy królewskiej. Kolejnymi ciekawymi miejscami, które warto zobaczyć w Edynburgu, są Królewski Ogród Botaniczny i Szkockie Muzeum Królewskie.

 • Glasgow

  Glasgow

  Kolejnym ważnym szkockim miastem jest Glasgow. Na początek możesz udać się na George Square, czyli na plac, który jest sercem miasta. Znajdziesz tam Gallery of Modern Art, czyli muzeum, które zachwyci cię swoimi niepowtarzalnymi eksponatami. W sąsiedztwie tego budynku znajduje się Miejska Izba Handlowa. Kolejnym wyborem na trasie zwiedzania może być Katedra świętego Andrzeja, która została wzniesiona w stylu neogotyckim, a jej projektantem był J.G. Graham. Aby zażyć trochę relaksu w zacisznym miejscu, proponujemy spacer po Ogrodzie Botanicznym. Znajdziesz w nim wiele gatunków roślin zarówno z Wysp Brytyjskich, jak i z całego świata. Jeżeli interesuje cię geomorfologia, koniecznie powinieneś udać się nad Loch Lomond. Jezioro to jest największym tworem polodowcowym w całej Szkocji. Niedawno został tam założony Park Narodowy. Co ciekawe, jedna z destylarni whisky nosi nazwę na cześć tego miejsca.

 • Aberdeen

  Aberdeen

  Kolejnym miastem w Szkocji, które powinieneś zobaczyć, jest Aberdeen. Jeżeli masz ochotę pogłębić swoją wiedzę o szkockiej kulturze, powinieneś udać się do Muzeum Marynistycznego. Dowiesz się w nim, jak wielką rolę odrywały statki i rybołówstwo w rozwoju królestwa. Ostatnim przystankiem może być Zamek Balmoral.