Zakumaj.pl

Sposób przygotowania kolby dla ptaków

Sposób przygotowania kolby dla ptaków

Zimą ptaki żyjące na podwórkach potrzebują pomocy ze strony człowieka. Jedzenia jest mniej i nawet jeśli ziemi nie pokrywa gruba warstwa śniegu, przyda się wsparcie. Można dokarmiać mieszkańców podwórka, wysypując ziarno bezpośrednio na trawnik lub do karmnika albo przygotować dla nich smaczną kolbę.

 • Czego potrzeba?

  Czego potrzeba?

  Żeby przygotować kolbę, z której ptaki będą mogły skorzystać zimą, trzeba zaopatrzyć się w następujące elementy:
  * 2 szklanki ziaren dla ptaków,
  * 2/3 szklanki wody,
  * 2 opakowania żelatyny,
  * olej roślinny,
  * sznurek,
  * słomkę,
  * foremki do ciastek.

 • Etap pierwszy

  Wlać do garnka wodę. Wsypać żelatynę i zacząć mieszać. Mieszać tak długo, aż żelatyna całkowicie się rozpuści.Postawić garnek na piecu na średnim ogniu i cały czas mieszając, podgrzewać, aż mikstura zacznie wrzeć.

 • Etap drugi

  Etap drugi

  Zdjąć garnek z pieca i wsypać do wody ziarna dla ptaków. Wymieszać dokładnie, najlepiej silikonową łopatką, a następnie pozostawić do lekkiego przestudzenia, ale pamiętając, że masa nie może całkowicie zastygnąć w garnku.

 • Etap trzeci

  Etap trzeci

  Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia. Położyć na nim foremki – albo kilka małych, albo 2 duże. Łopatką lub łyżką włożyć do foremek ziarna z żelatyną, a gdy foremki będą pełne, do każdej wbić po 1 słomce. Nie trzeba na środek, może być bliżej góry foremki, żeby kolba była wygodniejsza do wieszania w wybranym miejscu.

  Blaszkę włożyć do lodówki na 1 godzinę, żeby żelatyna spajająca ziarna dobrze zamarzła.

 • Etap czwarty

  Etap czwarty

  Wyjąć gotowe kolby z foremek. Usunąć słomki i w powstałą dziurkę włożyć sznurek, powinien być na tyle długi, żeby kolba mogła z powodzeniem zwisać w dół z drzewa albo z karmnika. Warto zadbać o to, aby miejsce, w którym znajdzie się pokarm, było niedostępne dla drapieżników.