Sposoby na poprawę wydajności komputera
Sposoby na poprawę wydajności komputera
Każdy użytkownik komputera przynajmniej raz w życiu narzekał na jego wolne tempo działania. Jest to nieuchronne. Nawet jeśli wykonuje się na komputerze jedynie proste operacje, można po pewnym czasie odczuć, że nie pracuje już tak sprawnie i szybko, jak na początku. Można to zmienić w prosty sposób, wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek, a wydajność komputera wzrośnie.
Miejsce na dyskach
Pierwszym krokiem do poprawy pracy komputera jest sprawdzenie, ile miejsca jest na dysku. Zapisywanie dokumentów, zdjęć, filmów powoduje jego znaczne uszczuplenie, które nie zawsze użytkownik kontroluje. Dobrym pomysłem jest podzielenie dysku na dwa i trzymanie na jednym plików systemowych, a na drugim innych rzeczy. Dzięki temu nie dojdzie do pomieszania elementów ważnych z nieważnymi. Podczas sprawdzania stanu dysków trzeba zwrócić uwagę na oba (lub więcej, jeśli posiada się jeszcze inne) i wyrzucić z nich zbędne programy, filmy, zdjęcia i pliki innego typu, które nie są używane, a w nadmiarze wpływają na pracę komputera.
Wyłącz niepotrzebne
Wydaje się, że jeśli ma się otwartą jedynie przeglądarkę, to nic więcej nie zabiera mocy komputera. Niestety, nie jest to prawda. Działa wiele różnych programów, a niektóre zupełnie niepotrzebnie, co odbija się na pracy całego systemu, ponieważ zabiera pamięć RAM. Do programów, które mogą zostać wyłączone bez szkody dla poprawnego działania sprzętu, należą: usługa raportowania błędów, usługa indeksowania, logowanie do sieci (przydaje się jedynie w dużych sieciach, w domowej nie), rejestr zdalny, pomoc i obsługa techniczna. Poza tymi programami warto wyłączyć także nadmierną ilość programów do muzyki oraz komunikatorów, jeśli nie używa się ich aktualnie.
Usuń wirusy
Wirusy, które dostały się do komputera, również mogą spowodować pogorszenie pracy. Posiadany antywirus nie zawsze daje znać, że coś niepożądanego znalazło się w komputerze, dlatego niezbędne jest regularne skanowanie. Zazwyczaj antywirusy umożliwiają wykonanie zarówno szybkiego skanu, jak i pełnego. Szybki warto robić każdego dnia, zajmuje zaledwie 5 minut, pełny raz w tygodniu. Ma się wtedy pewność, że żaden wirus nie będzie zmniejszał wydajności komputera.
Oczyszczanie dysku
Dobrym pomysłem jest również oczyszczenie dysku przy pomocy dostępnej w komputerze usługi Microsoft albo programu do pobrania za darmo z Internetu, np. CCleaner. Aby przejść do czyszczenia, wystarczy wejść w zakładkę „akcesoria” na komputerze, następnie „narzędzia systemowe” i wcisnąć polecenie „oczyszczanie dysku”. Automatycznie rozpocznie się usuwanie zbędnych plików oraz śmieci, których zazwyczaj nie zauważa się na komputerze. Podobnie działa CCleaner, podpowiadając, ile plików można wyrzucić. Jego zaletą jest wskazywanie aplikacji, które działają, mimo że mogłyby być wyłączone albo usunięte, z korzyścią dla komputera.
Bez dźwięków
Dźwięki towarzyszące zamykaniu i otwieraniu komputera spowalniają jego pracę. Po wyłączeniu każda z tych czynności będzie przyśpieszona. Żeby tego dokonać, wystarczy wejść w menu Start, a następnie „panel sterowania” i zakładkę „dźwięki”. Dostępne tam polecenia podpowiadają, jak wyciszyć komputer.