Zakumaj.pl

W jaki sposób kształtować przestrzeń za pomocą koloru?

W jaki sposób kształtować przestrzeń za pomocą koloru?

Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z proporcji pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Mogą być zbyt długie albo za małe, zbyt wysokie albo za niskie. Ich wyglądu nie możemy jednak zmienić, nie mamy bowiem wpływu na wysokość stropu czy układ ścian. Nawet jeśli możliwe jest przesunięcie ściany działowej, łączy się to z dużymi kosztami oraz bałaganem. Przestrzeń można jednak kształtować za pomocą koloru – skracać czy podwyższać pomieszczenia, nie zmieniając położenia sufitów i ścian. Jak zastosować takie proste sztuczki, dowiesz się z tego artykułu.

 • Jak optycznie podwyższyć sufit?

  Jak optycznie podwyższyć sufit?

  Jeśli pomieszczenie jest zbyt niskie, sufit powinien być zdecydowanie jaśniejszy niż ściany. W zasadzie gdy ściany są niskie, sufit powinien być biały. Ważne jest, by odcięcie (linia oddzielająca ścianę od sufitu) przebiegało jak najbliżej sufitu. Zdecydowanie podwyższymy pomieszczenie, wykonując odcięcie już na suficie (kolor ścian wchodzi na sufit w postaci kolorowej ramki). Bardzo ładnie wygląda takie odcięcie na suficie, gdy ściany łączą się z sufitem na półokrągło. Podwyższyć pomieszczenie można także, malując podłogę na niebiesko.

 • Gdy pomieszczenie jest zbyt wysokie

  Gdy pomieszczenie jest zbyt wysokie

  Zbyt wysokie pomieszczenie przy niedużej powierzchni nie wygląda ładnie, powstaje wrażenie studni. Jeśli wybierzemy odcięcie na ścianie, będzie ona wydawać się niższa. Dlatego im wyższe jest pomieszczenie, tym niżej można wyznaczyć linię odcięcia. Dobrym sposobem na optyczne obniżenie sufitu jest pomalowanie go kolorem ciemniejszym niż ściany.

 • Jak optycznie skrócić pomieszczenie?

  Jak optycznie skrócić pomieszczenie?

  Pokój czy kuchnia przypominające korytarz nie są przytulne, dlatego warto zmienić proporcje takiego pomieszczenia. Wystarczy pomalować krótszą ścianę ciemnym kolorem, aby uzyskać taki efekt. Ważne, by wybrana barwa nie była zimna, bo takie kolory oddalają (zatem granat czy ciemna zieleń raczej odpadają). Można zdecydować się na przykład na ciepły brąz z domieszką czerwieni albo ciemny odcień oliwkowego (jest to ciepły odcień normalnie zimnej zieleni).

 • Jak wydłużyć pomieszczenie?

  Jak wydłużyć pomieszczenie?

  W takim przypadku chcemy, aby ściana oddaliła się optycznie. Należy zatem pomalować ją na jasny zimny kolor, na przykład jasny błękit albo pastelową zieleń. Jeśli użyjemy farby satynowej (z lekkim połyskiem), ten efekt zostanie wzmocniony.

 • Gdy pomieszczenie jest zbyt małe

  Gdy pomieszczenie jest zbyt małe

  Gdy pomieszczenie jest zbyt małe, obowiązkowo trzeba wybrać barwy zimne i jasne. Jeśli decydujemy się na biel, powinna to być biel chłodna (ciepłe biele wpadają w tonację barwy kremowej czy écru). W przypadku małych pomieszczeń (często są to łazienki, które w dodatku nie mają okien) wybór farby satynowej to dobra decyzja – pomieszczenie wyda się bardziej przestronne dzięki odbijaniu światła przez błyszczącą powierzchnię.