Zakumaj.pl

W jaki sposób usunąć pleśń?

W jaki sposób usunąć pleśń?

Zobaczenie pleśni na ścianach własnego domu nigdy nie jest przyjemnością. O ile zapleśniałe jedzenie wystarczy po prostu wyrzucić, o tyle ściany lub podłogi w pomieszczeniu wymagają specjalnego traktowania, tak żeby nalot już więcej nie wracał.

 • Cenna rutyna

  Cenna rutyna

  Pleśń lubi wilgotne miejsca, w których ma idealne miejsce do rozwoju. Z tego powodu pierwszym krokiem do tego, żeby nie musieć z nią walczyć, są rutynowe kontrole własnego mieszkania. Szczególnie narażone są na nią łazienki, kuchnie i toalety. Z tego powodu należy dbać o ich suchość oraz sprawdzać, czy nie ma żadnych przecieków z rur oraz kranów. W niektórych pomieszczeniach wyłożenie ich kafelkami nieco chroni przed rozwojem pleśni, lecz jeżeli ma się drewnianą podłogę, tapety albo boazerię, osiadająca na tych elementach wilgoć jest idealnym środowiskiem dla rozwoju pleśni.

 • Pierwszy krok

  Pierwszy krok

  Pozbywanie się pleśni z domu jest rzeczą czasochłonną, lecz trzeba się jej podjąć, zwłaszcza że jest ona niebezpieczna dla zdrowia. Pierwszym krokiem jest pozbycie się nalotu, zazwyczaj białego lub zielonego, a dopiero potem stosowanie zabójczych dla pleśni środków. Jeżeli nie zdejmie się nalotu, niemożliwe będzie usunięcie całej pleśni. Sam nalot można usunąć przy pomocy odkurzacza z końcówką, szczoteczką albo przy pomocy szczoteczki. Najlepiej usuwać nalot z maseczką higieniczną na twarzy, żeby uniknąć wdychania szkodliwych substancji.

 • Domowy spryskiwacz

  Domowy spryskiwacz

  Walkę z pleśnią można rozpocząć poprzez zastosowanie domowych środków. Dzięki temu będzie się miało świadomość, że nie truje się dodatkowo powietrza w pomieszczeniu, co jest istotne, jeżeli w domu są małe dzieci. W takiej sytuacji warto przygotować środek do spryskiwania z 1/2 szklanki octu, 4 zgniecionych ząbków czosnku i 2 łyżeczek czosnku granulowanego. Ze względu na bakteriobójcze działanie czosnku jest to skuteczny środek. Miejsce zakażone pleśnią należy posypać sodą oczyszczoną, spryskać octowo-czosnkowym preparatem i zostawić na 2 godziny, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie dokładnie wyszorować, opłukać wodą i bardzo dokładnie wysuszyć. W razie konieczności można powtarzać ten zabieg kilka razy.

 • Olejki eteryczne

  Lepiej pachnącym niż czosnek, a równie skutecznym sposobem walki z pleśnią w domu są olejki eteryczne o właściwościach bakterio- i grzybobójczych. Chociaż nadaje się niemal każdy olejek, najlepiej sprawdza się olejek z drzewa herbacianego, który można zakupić w aptece albo w sklepach zielarskich. Należy dodać 10 kropel olejku do miski z wodą z mydłem i przemywać tym roztworem zapleśniałe miejsce. Dobrze jest stosować ten zabieg przynajmniej przez 5 dni, po każdym myciu osuszając dokładnie ścianę lub podłogę. Co istotne, olejek można stosować również profilaktycznie, ponieważ zabija on grzyby we wczesnej fazie rozwoju. Wystarczy jedynie dodawać olejek do wody w czasie każdego sprzątania. Bakterie zostaną zabite, a w domu będzie unosił się przyjemny świeży zapach.