Zakumaj.pl

Jak skutecznie pozbyć się stonogi murowej?

2.2 (razem głosów: 5)
Jak skutecznie pozbyć się stonogi murowej?

Wiosną i latem można w ogrodzie zauważyć liczne szkodniki, które w czasie zimy kryją się w ciemnych kątach. Jednym z takich szkodników jest stonoga murowa, która pojawia się głównie w miejscach wilgotnych, zacienionych i żywi się martwą materią organiczną. Nie wygląda estetycznie ani nie jest miłym widokiem w pielęgnowanym ogródku, dlatego trzeba się jej pozbyć. Dobre efekty daje jej wyzbieranie, jednak poza tym trzeba jeszcze zadbać, aby nie wróciła.

 • Przyczyna pojawienia się

  Przyczyna pojawienia się

  Po wyzbieraniu stonogi nie można zakończyć pracy. Trzeba znaleźć przyczynę pojawienia się jej, zwłaszcza że stonoga nie atakuje jedynie elementów ogrodu, lecz może znaleźć się w piwnicy, na strychu, wszędzie tam, gdzie są sprzyjające warunki. Ze względu na to, ze takimi warunkami dla niej są miejsca wilgotne, konieczne jest sprawdzenie stanu domu lub pomieszczenia pod kątem ewentualnych przecieków z rur.

 • Osuszenie wilgoci

  Osuszenie wilgoci

  Po odkryciu wilgotnego miejsca należy je bardzo dokładnie osuszyć. Trzeba przy tym pamiętać, że suszenia nie wymaga tylko wierzchnia warstwa, np. ławki, murku, ściany, lecz również wnętrze, dlatego suszenie powinno trwać przynajmniej 24 godziny. Dobrze jest również oczyścić i wysuszyć wszystkie rynny, w których zalega woda albo liście, w których mogą kryć się stonogi. Warto pamiętać, że szkodniki umierają, jeżeli wilgotność otoczenia spada poniżej 86%.

 • Wyzbieranie stonóg

  Wyzbieranie stonóg

  Z pewnością zbieranie owadów nie jest najmilszym zajęciem, jednak trzeba to zrobić, jeżeli chce się mieć spokój ze stonogami. Jeżeli znalazło się je w liściach albo w spróchniałym drewnie, również ten element powinien zostać wyrzucony. Nie trzeba jednak obawiać się, że po wyrzuceniu osobników dorosłych pojawią się nowe, ponieważ samica składa jaja do komory znajdującej się na spodzie jej ciała. Wraz z usunięciem dorosłych stonóg usuwa się również jaja.

 • Naturalne pułapki

  Naturalne pułapki

  Żeby szybciej zebrać wszystkie stonogi, można użyć prostych, naturalnych pułapek. Takimi pułapkami są przede wszystkim wydrążone w środku marchewki, ziemniaki, ewentualnie pofalowane gazety. Po 1 – 2 tygodniach pułapki powinny zostać zebrane i wyrzucone, koniecznie jak najdalej od ogrodu oraz domu. Zmniejsza to ryzyko powrotu stonogi, jednak konieczne jest okresowe sprawdzanie, czy nie pojawiły się nowe miejsca dobre dla jej bytowania.