Zakumaj.pl

W jaki sposób wyczyścić przypalony garnek?

W jaki sposób wyczyścić przypalony garnek?

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, czasami za mocny ogień i garnek jest przypalony. Im nowsze naczynie, tym większa strata, zwłaszcza kiedy przypalenie jest na tyle duże, że wydaje się niemożliwe do usunięcia. Żeby nie spisywać na straty każdego przypalonego garnka, warto znać sposoby na usunięcie spalenizny.

 • Zwykła sól

  Zwykła sól

  Garnek można wyczyścić ze śladów spalenizny prostym sposobem dzięki zwykłej soli, która radzi sobie w licznych domowych sprawach. Żeby zadziałała na spaleniznę, należy przygotować roztwór z soli, w zależności od wielkości garnka, mieszając kilka łyżek soli, zalewając je ciepłą wodą i gotując. Woda nie może się całkiem wygotować. Innym solnym sposobem jest wsypanie kilku łyżek soli do garnka, dolanie ciepłej wody tak, żeby powstała papka. Pokrywa się nią spaleniznę i zostawia na całą noc. Dzięki temu spalenizna powinna łatwo zejść, kiedy przeczyści się naczynie gąbką zwilżoną wodą.

 • Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona

  Podobnie jak sól działa soda oczyszczona, jednak często radzi sobie ona z silniejszymi przypaleniami, których sól nie była w stanie pokonać. Dzieje się tak przez mocniejsze właściwości żrące. Z sodą postępować należy podobnie jak z solą – wsypać kilka łyżek proszku do garnka, zalać wodą do powstania papki i odstawić na noc. Metoda ta powinna dać bardzo dobre efekty, lecz jeśli ślady spalenizny nadal są widoczne, w takiej sytuacji garnek należy przepłukać, wsypać kilka łyżek sody, zalać wodą i zagotować. W przypadku sody trzeba jednak uważać, ponieważ nie służy niektórym rodzajom garnków, zwłaszcza tym, które są wykonane z aluminium.

 • Ryż do pomocy

  Ryż do pomocy

  Zazwyczaj ryż gotuje się w garnku na obiad, a nie w celu odświeżania naczyń kuchennych, jednak nadaje się on również do usuwania spalenizny z garnków. Wystarczy, że na dno garnka wsypie się ryż, zaleje wodą i będzie gotowało przez kilka minut. Zamiast sypkiego ryżu można użyć takiego w torebce, wówczas trzeba położyć torebkę na dnie naczynia, dolać wody i gotować przez kilka minut, aż spalenizna zniknie.

 • Vanish

  Vanish

  Metoda skuteczna, ale niezbyt popularna, ponieważ oznacza kontakt naczyń, w których gotuje się jedzenie, ze środkiem chemicznym. Stosowanie tego środka wymaga rozmieszania odrobiny (może być 1 łyżeczka) Vanisha w dużej ilości wody. Po dokładnym wymieszaniu należy gotować ten specyfik, póki spalenizna nie odpadnie lub nie zniknie, rozpuszczając się w roztworze. Nie jest to jednak dobra metoda dla naczyń pokrytych teflonem, np. patelni.

 • Coca cola

  Na wysokości zadania w przypadku czyszczenia garnków staje również coca cola. Wystarczy 1/2 szklanki napoju, wlanego do garnka i gotowanie go, żeby zabrudzenia znikły. Aby odzyskać ich blask, po zmatowieniu wywołanym przypaleniem warto przeczyścić garnek albo patelnię zwykłą gąbką do mycia naczyń.