Zakumaj.pl

Zasady bezpieczeństwa podczas podróży publicznymi środkami transportu

Zasady bezpieczeństwa podczas podróży publicznymi środkami transportu

Większość z nas przemieszcza się publicznymi środkami transportu na co dzień, wystarczy wspomnieć tylko Szybką Kolej Miejską, linie autobusowe, tramwajowe oraz metro. Inni zaś korzystają z nich tylko wówczas, gdy wybierają się w dalszą podróż i muszą skorzystać ze specjalnych busów lub też pociągów. Jedno jest jednak pewne, nieważne, czy podróżujemy tymi środkami codziennie, czy od święta, powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad bezpieczeństwa, jeśli chcemy obyć się bez żadnych przykrych incydentów oraz niebezpiecznych sytuacji. Jakie to są zasady? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, by się dowiedzieć.

 • Bagaż zawsze na oku

  Pierwsza i bardzo ważna sprawa, to trzymanie swojego bagażu, czy to walizki, czy torby albo siatek zawsze na oku. Powinieneś ustawić je tak, aby je widzieć i dzięki temu móc pilnować przez cały czas.

 • Nie wyciągaj portfela

  Większość z nas, podróżując autobusem, tramwajem czy pociągiem, chowa bilet po prostu do kieszonki w portfelu. Jest to o tyle dobre, że istnieje wówczas mniejsze prawdopodobieństwo, że taki bilet zostanie zgubiony. Powinieneś jednak schować go w jakieś inne, ale nadal bezpieczne miejsce, na przykład do wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki. Nie będzie wtedy potrzeby, aby wyciągać portfel i pokazywać jego zawartość innym pasażerom, ani też wskazywać miejsce, gdzie go trzymacie.

 • Nie zasypiaj

  Nie zasypiaj

  Kolejną bardzo ważną zasadą jest niezasypianie w czasie podróży. Najczęściej, rzecz jasna, zdarza się to tym osobom, które podróżują dłuższymi trasami, na przykład podczas ferii lub wakacji, i załapały się na wieczorny lub nocny kurs. Jednak równie dobrze zasnąć może osoba, która do pracy jeździ po 5 czy 6 rano albo też wraca z niej zmęczona późnym popołudniem. To naturalne, że w czasie wyczerpania oraz drzemki nasza czujność jest uśpiona, zwłaszcza jeśli zdarza nam się zasypiać bardzo twardo. To idealny moment dla wszystkich złodziei.

 • Nie zostawiaj bagażu bez opieki

  Ta porada dotyczy osób, które podróżują Szybką Koleją Miejską lub pociągami. Jeśli przemieszczacie się w pojedynkę i w przedziale nie macie nikogo zaufanego, to nigdy nie powinniście zostawiać w nim swojego bagażu podręcznego, nawet jeśli udajcie się tylko na rozprostowanie kości i przejście się w tę i z powrotem po wagonie. Torebkę czy aktówkę miejcie wtedy przy sobie. Trudno oczywiście byłoby wam wziąć ze sobą cały bagaż chociażby do kolejowej toalety, dlatego też pamiętajcie, że podczas pakowania musicie wszystkie swoje cenne rzeczy umieścić w bagażu podręcznym, który będzie wam łatwo ze sobą zabrać.

 • Kieszonkowcy

  Kieszonkowcy

  Choć ostatnio trochę przycichło o tej formie kradzieży, to jednak kieszonkowców nadal można spotkać w autobusach oraz tramwajach. To raj dla tego typu przestępców, zwłaszcza jeśli panuje tłok i ścisk i każdy siebie przypadkowo dotyka. Pamiętaj więc, że nie powinieneś trzymać swoich dokumentów w portfelu, a jeśli masz przy sobie większą gotówkę, to rozłóż ją na kilka miejsc. Pamiętaj także, by nigdy nie wkładać cennych rzeczy do tylnej kieszeni spodni czy też płytkiej kieszeni kurtki.