Zakumaj.pl

Zasady wieszania flagi na znak żałoby

Zasady wieszania flagi na znak żałoby

Żałoba narodowa jest szczególnym wydarzeniem. Cały kraj jest wówczas w stanie zadumy, co widać nie tylko w ogólnym spokoju, w cichych audycjach radiowych oraz stonowanych programach telewizyjnych. Widać to przede wszystkim w opuszczonych flagach, które wyraźniej niż wszystko inne podkreślają, że państwo przeżywa trudne chwile z powodu dotkliwej tragedii.

 • Flaga z kirem

  Flaga z kirem

  W czasie żałoby narodowej do sztandarów oraz flag wiszących trzeba dodać czarną krepę, kir albo czarną wstążkę o jednolitym kolorze. Nie przezroczystą. Jednak trzeba pamiętać, że do flagi wiszącej na maszcie czarnego elementu już się nie dodaje. Jednocześnie czarny element nie jest doczepiany do samej flagi, lecz na koniec drzewca, na którym znajduje się flaga. Najlepiej, jeśli jest to wąski pasek, taki jak pokazany na zdjęciu obok, który może unosić się i powiewać razem z flagą.

 • Flaga na maszcie

  Flaga na maszcie

  Flagi wiszące na maszcie lub flagi, które zamierza się na nim powiesić, również muszą znaleźć się na nim wedle ustalonych norm. Przede wszystkim trzeba ją zawiesić na maszcie o poranku, wciągając powoli na sam jego szczyt. Następnie powoli opuścić ją do połowy. Tak powinna znajdować się przez cały dzień. Dopiero wieczorem ponownie, na chwilę, umieszcza się flagę na szczycie masztu, aby później powoli opuścić w dół i złożyć zgodnie z zasadami. Jak wspominaliśmy wcześniej, do flagi na maszcie nie doczepia się już czarnej wstążki.

 • Flaga polska i inne

  Flaga polska i inne

  Obecnie zdarza się, że przed licznymi instytucjami w Polsce znajduje się nie tylko flaga polska, lecz także innych krajów. W takiej sytuacji należy bardzo uważać. Nie można opuścić do połowy wszystkich flag, łącznie z flagą polską, jeżeli w innych krajach w tym samym momencie również nie panuje żałoba. Jeśli żałoba dotyczy tylko Polski, przed opuszczeniem flagi do połowy należy ściągnąć pozostałe flagi z masztów, wieszając je ponownie po zakończeniu szczególnego okresu.

 • Flaga pionowa

  Flaga pionowa

  Wśród różnych rodzajów flag można spotkać również pionową. Jej nie można opuścić do połowy, kiedy wisi, z tego powodu najlepiej ściągnąć ją całkowicie w okresie żałoby. Dobrze jest o tym pamiętać, jeśli instytucja lub inne miejsce, przy którym się znajduje, chce się godnie zaprezentować.