Zakumaj.pl

Zasady wyboru kombinezonu motocyklowego

Zasady wyboru kombinezonu motocyklowego

Wraz ze zbliżającą się wiosną motocykliści czekają, aby ponownie odkryć swoje pojazdy. Jednak samo posiadanie motoru to jeszcze nie wszystko, niezbędne są również akcesoria, które sprawiają, że jazda jest lepsza i bezpieczniejsza. Jedną z potrzebnych rzeczy jest kombinezon. Warto go wybrać w zgodzie z kilkoma zasadami.

 • Cena kombinezonu

  Cena kombinezonu

  W przypadku kombinezonu motocyklowego nie powinno się oszczędzać. Lepiej wydać więcej i mieć pewność, że zakupiło się ubranie wysokiej jakości, niż mniej i wymieniać go po roku użytkowania. Skoro nie oszczędza się na klockach hamulcowych oraz dodatkach do motoru, czemu oszczędzać na niezbędnej odzieży? Trzeba mieć świadomość, że kombinezon motocyklowy to nie zwykły „ciuch”, lecz ochrona podczas jazdy.

 • Dopasowane ubranie

  Jeżeli jeździ się na ścigaczu albo innym motocyklu sportowym, trzeba pamiętać o dopasowanych ubraniach. Jeżeli założy się za duży kombinezon, podczas szybkiej jazdy będzie on przesadnie mocno falował, nadymał się i sprawi, że cała jazda będzie nie tylko nieprzyjemna, ale i niewygodna.

 • Materiał na kombinezon

  Materiał na kombinezon

  Bardzo ważny podczas poszukiwania kombinezonu jest również materiał, z którego będzie on wykonany. Zazwyczaj do wyboru ma się skórę – najbardziej kojarzącą się z tzw. prawdziwymi motocyklistami – oraz materiały syntetyczne.

  Skóra ma jednak tę wadę, że mniej chroni przed deszczem, jeżeli pojawi się on znienacka w trakcie podróży. Trzeba jednak przyznać, że właścicielom sportowych motorów bardzo pasuje, chociaż o skórzane ubranie należy intensywniej dbać.

  Kombinezony tworzone z materiałów syntetycznych są znacznie bardziej uniwersalne oraz lepiej chronią przed zmiennymi warunkami pogodowymi.

  Dodatkiem do kombinezonu powinna być termoaktywna bielizna, która dodatkowo ochroni ciało przed zimnem lub przemoknięciem.

 • Dopasowanie kombinezonu

  Dopasowanie kombinezonu

  Gdy już wybierze się rodzaj materiału i model kombinezonu, pora na przymiarkę. Przymierzając kombinezon, koniecznie trzeba dopasować go dobrze do ciała. Nie powinien być za luźny, gdyż nie zapewni dostatecznej ochrony. Należy sprawdzić, czy ochraniacze przylegają dobrze do odpowiednich miejsc, żeby wiedzieć, czy w razie wypadku nie zmienią miejsca i nie spowodują urazów.Po założeniu kombinezonu najlepiej przyjąć pozycję, jaką będzie się miało podczas jazdy. Dzięki temu sprawdzi się układ materiału podczas napięcia mięśni. Pozwoli to również na ocenę bezpieczeństwa kombinezonu podczas jazdy na motorze.