Zakumaj.pl

Aranżacja pokoju dla nastolatki – pomysły i rady

Aranżacja pokoju dla nastolatki – pomysły i rady

Wiek nastoletni nie należy do najłatwiejszych, ani dla dziewczynek, ani dla ich rodziców. Zaczynają się one wówczas buntować, bardzo często odsuwać od swoich krewnych, zamykają się w sobie. Zmienia się także ich gust – już nie chcą, aby ich pokoje zdobiły lalki, kucyki, a także tapety w misie lub różowe serduszka. Zmieniają się wewnątrz, na zewnątrz i chcą również te zmiany zamanifestować poprzez wystrój swoich pokoi. Jak zaaranżować pokój dla nastolatki? Sprawdź poniższe porady oraz pomysły.

 • Rozmowa

  Nigdy nie wprowadzaj zmian w pokoju nastolatki bez przeprowadzenia z nią wcześniej rozmowy. Pamiętaj, że w tym wieku prywatność oraz prawo do posiadania własnego zdania są bardzo ważne i kiedy tego nie uszanujesz, nastolatka może jeszcze bardziej się zbuntować i poczuć, że nadal traktujesz ją jak małe dziecko. To doskonała pora, aby pokazać twojemu dziecku, że ma prawo do własnych decyzji, ale także, że musi nauczyć się iść na kompromis.

 • Strefy

  Pokój nastolatki powinien być jak najbardziej wielofunkcyjny. Jest to miejsce, gdzie będzie się uczyć, wypoczywać, spać, spotykać ze znajomymi. Dlatego musisz się postarać wydzielić w nim strefy wypoczynku, nauki oraz spotkań. Jest to możliwe nawet na bardzo małej przestrzeni.

 • Strefa wypoczynku

  Strefa wypoczynku

  Strefa wypoczynku to przede wszystkim łóżko twojej córki. Nie musi być ono duże, wystarczy jednoosobowe, zważywszy na to, że będziemy jej organizowali także strefę spotkań. Łóżko może stać oddzielnie lub też, jeśli tak twoja córka woli, może być częścią zestawu mebli ułożonego tak, że łóżko jest na podwyższeniu, dzięki czemu oszczędzasz miejsce w poziomie. Wykorzystanie pionu to także możliwość stworzenia niskiej oraz małej antresoli, gdzie znajdzie się właśnie ta strefa wypoczynku. Warto, abyś przy łóżku czy materacu (czasami nastolatki wolą same materace, bez ramy łóżka) zamontowała lampkę nocną – dzieciaki lubią czytać książki czy czasopisma, leżąc już w łóżku.

 • Strefa nauki

  Strefa nauki

  Strefa nauki powinna składać się przede wszystkim z trzech rzeczy. Porządnego biurka z szufladami, wygodnego krzesła oraz regału na zeszyty i książki. Jeśli łóżko będzie na podwyższeniu, to spokojnie biurko oraz niski regał można postawić pod nim. Jest tylko jeden warunek: to miejsce musi być dobrze oświetlone. Podczas nauki, odrabiania prac domowych czy czytania lektury bardzo ważne jest światło, a w pokoju nastolatki powinno być go dużo.

 • Strefa spotkań

  I wreszcie strefa spotkań, raczej najważniejsza dla dziewczyny w tym wieku – wszak musi mieć gdzie przyjmować koleżanki. Strefa spotkań powinna składać się z małej kanapy albo dwóch – trzech foteli oraz małego stoliczka kawowego, gdzie koleżanki twojej córki będą mogły odstawić talerz po cieście i szklankę z napojem. To musi być także komfortowe miejsce, gdzie dziewczyny będą mogły się wspólnie uczyć, wyżalać sobie nawzajem czy plotkować o kosmetykach i chłopakach. Możesz również zastanowić się nad wstawieniem do strefy spotkań telewizora, jednak w dobie Internetu nie jest to wcale konieczne, aby twoja córka mogła urządzić dla przyjaciółek wieczór filmowy.