Zakumaj.pl

Bardejów – co można zwiedzić?

3.0 (razem głosów: 1)
Bardejów – co można zwiedzić?

W północno-wschodniej Słowacji cieszy oko turystów miejscowość o nazwie Bardejów. Rozwijająca się dobrze w średniowieczu dzięki szlakom handlowym prowadzącym do Polski i na Półwysep Bałkański bogaciła się i rozkwitała. Po czasach świetności pozostała w Bardejowie ciekawa zabudowa, którą warto podziwiać nie tylko na jednodniowym spacerze, ale i dłużej, ponieważ miasto zachęca do poświęcenia mu większej ilości czasu.

 • Kościół św. Idziego

  Kościół św. Idziego

  Jednym z najcenniejszych i najbardziej znanych zabytków Bardejowa jest kościół św. Idziego. Przyciąga on wzrok od razu, gdy tylko stanie się na rynku. Szczególne wrażenie robi czarna wieża kościelna wybijająca się na tle okolicznych domostw swoją szpiczastą konstrukcją. Należy do późnogotyckiej architektury, a jego budowa została zakończona w 1518 roku. Warto go podziwiać zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, ponieważ znajduje się w nim 11 ołtarzy skrzydłowych, a także Tron Łaski. Są to nie tylko zabytki religijne, ale również świadczące o zamożności miasta, które mogło pozwolić sobie nie tylko na wybudowanie tak imponującej świątyni, lecz wyposażenie jej w dzieła z pracowni znanych mistrzów, w tym Wita Stwosza.

 • Stary Rynek

  Stary Rynek

  Bardejów ma sławę najbardziej średniowiecznego miasta na Słowacji. Nic dziwnego zatem, że posiada interesujący rynek, którego zabudowa łączy ze sobą zarówno gotyk, jak i renesans. Były ratusz znajduje się w centralnym punkcie rynku. Obecnie znajduje się tu muzeum z najcenniejszymi eksponatami dotyczącymi miasta. Otoczony jest kolorowymi kamieniczkami, które zakończone są charakterystycznymi dla renesansu dachami. Nad całym rynkiem góruje kościół św. Idziego. Stary Rynek znajduje się na liście zabytków wpisanych na listę UNESCO i jest wspaniałym miejscem do spędzenia letniego popołudnia. W licznych kawiarenkach, które znajdują się na parterach kamienic, można napić się zarówno dobrej kawy, jak i słowackiego piwa.

 • Stare mury

  Stare mury

  Średniowieczne miasto nie mogłoby uchodzić za znaczące i bogate, gdyby nie posiadało murów miejskich. Bardejów posiada takie i nadal wyglądają one bardzo imponująco, mimo że od czasu ich powstania minęły już setki lat. Ze względu na znajdującą się tu basztę, zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta mogą odnieść wrażenie, że miasto nadal jest chronione i przez mury, i przez stojących na nich strażników. Warto wiedzieć, że są to najlepiej zachowane mury miejskie w całej Słowacji, tym bardziej powinny stać się zabytkiem wartym zobaczenia w czasie wakacyjnych wojaży.

 • Żydowskie ślady

  Jak w wielu miastach tego typu, tak i w Bardejowie znajdują się pozostałości po gminie żydowskiej i jej mieszkańcach, którzy kiedyś mieli tutaj swoje domy i życie, które historia potraktowała okrutnie. Po żydowskiej gminie zostały budynki, które warto zobaczyć. Można zacząć od nieczynnej synagogi, a następnie obejrzeć szkołę, łaźnię, rzeźnię oraz cmentarz pamiętający mieszkańców sprzed wieków.