Zakumaj.pl

Atrakcje turystyczne Valletty

Atrakcje turystyczne Valletty

Leżąca na Malcie Valletta jest najbardziej wysuniętą na południe stolicą Europy. Projektantem tego miasta był uczeń Michała Anioła - Francesco Laparelli. Za ciekawostkę możesz uznać fakt, że Valletta będzie Europejską Stolicą Kultury 2018. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ci atrakcje turystyczne tego pięknego miasta.

 • Konkatedra św. Jana

  Konkatedra św. Jana

  Katedra była budowana w latach 1573 – 1578. Służyła wtedy jako kościół zakonu joannitów. W budynku znajdziesz aż 8 kaplic. Liczba ta odpowiada liczbie grup narodowościowo-terytorialnych, znanych również jako języki, z których składał się zakon. Przy wejściu do katedry znajdziesz posąg Wielkiego Mistrza Zakonu – Marca Antonia Zondadariego. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione, możesz podziwiać przepiękne freski czy obrazy Caravaggia.

 • Pałac Wielkich Mistrzów

  Pałac Wielkich Mistrzów

  Pałac był budowany od 1576 do 1798, czyli przez ponad dwieście lat. Zbudowano go jako siedzibę dla Wielkiego Mistrza Zakonu joannitów na Malcie. Pałac znajduje się przecznicę dalej od katedry i jest dostępny dla turystów, jednak nie można go zwiedzać bez przewodnika. W środku znajdują się dwa pałacowe dziedzińce – większy, na którego środku stoi posąg Neptuna i mniejszy, na którym rośnie wiekowe drzewo. Dostępne dla zwiedzających są Sala Rady, Sala Tronową, Jadalnia oraz Zbrojownia.

 • Fort św. Elma

  Fort św. Elma

  W tym miejscu co niedzielę odbywają się widowiska historyczne „Alarm Gwardii”. Uczestniczy w nich 70 żołnierzy odzianych w historyczne zbroje zakonne oraz mundury. Całość przedstawienia jest rekonstrukcją inspekcji gwardii, którą przeprowadził Wielki Zarządca Zakonu Joannitów. Przeprowadzane są również rekonstrukcje poddania się wojsk francuskich w 1800 roku. Należy dodać, że stacjonowały one na wyspie od 1798 r.

 • Narodowe Muzeum Wojny

  Narodowe Muzeum Wojny

  Muzeum znajdziesz tuż przy Forcie św. Elma. Zgromadzono w nim wiele cennych eksponatów, w tym włoską łódź podwodną, torpedy z czasów I wojny światowej, działa przeciwczołgowe, sprzęt z II wojny światowej, jak np. samochód, motocykl, mundury, odznaczenia, nawet samolot bojowy Gloster Sea Gladiator noszący imię „Faith”, co znaczy „Wiara”.

 • Ogrody Upper Barrakka

  Ogrody Upper Barrakka

  Z ogrodów możesz podziwiać panoramę całego Grand Harbour. Miejsce jest zielone, ciche, spokojne i niezwykle urokliwe. Możesz tu odpocząć od zgiełku miasta i krzyków jego mieszkańców. Jeżeli znajdziesz się w ogrodach Upper Barrakka przed południem, możesz udać się na znajdujący się poniżej nich placyk z baterią armat, z których oddawane są salwy honorowe. Codziennie o godzinie dwunastej możesz być świadkiem oddania salw. Wstęp na pokaz kosztuje 2 euro.

 • Lascaris War Rooms

  Lascaris War Rooms

  Osoby, które interesują się przebiegiem II wojny światowej, koniecznie powinny udać się do Pokojów Wojennych Lascaris. Jeżeli należysz do ich grona, pobyt w tym miejscu wzbudzi w tobie zachwyt. Znajduje się tam podziemny kompleks pomieszczeń, które w okresie wojny zajmowała komendantura. Właśnie w tym miejscu podejmowano najważniejsze decyzje w dziejach wojny. Lascaris War Rooms znajdują się się na ulicy St James Ditch poniżej ogrodów Upper Barracca.

 • Malta 5D

  Malta 5D

  Wizyta w maltańskim kinie 5D jest tym, co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności po przybyciu do Valletty. Wyświetlany w nim film zawiera historię wyspy, zamkniętą w ramach 20 minut na taśmie. Sam film wygląda jak 3D , ale poza trójwymiarowym obrazem klimatu dodają poruszające się siedzenia, zapachy, dym oraz bardzo realistyczne dźwięki dochodzące ze słuchawek. Zobaczysz próbę podbicia Malty przez Turków oraz pościg niemieckich Me109 prosto z kokpitu Spitfire'a. Kino Malta 5D znajduje się przy Old Bakery Street.

 • Casa Rocca Piccola

  Casa Rocca Piccola

  Casa Rocca Piccola to pałacyk, który był domem szlacheckiej rodziny de Piro. Został wybudowany w VI wieku. Znajduje się w nim ponad 50 pokoi, z których większość jest otwarta dla turystów. Możesz zobaczyć tu również schrony przeciwlotnicze z II wojny światowej oraz zwiedzić galerię, w której malarze i rzemieślnicy z wyspy prezentują swoje prace.