Bezpieczne korzystanie z Internetu – podstawowe zasady
Bezpieczne korzystanie z Internetu – podstawowe zasady
Internet jest bardzo pożytecznym oraz przyjemnym narzędziem, które pozwala na pracę, naukę, zabawę oraz nawiązywanie kontaktów towarzyskich. Jednak pod wszystkimi zaletami kryją się również niebezpieczeństwa. Dobrze jest znać zasady bezpiecznego korzystania z sieci internetowej, żeby nie mieć problemów oraz nie narazić siebie lub bliskich na groźne sytuacje.
Dane osobowe
Pod żadnym pozorem nie powinno się podawać w Internecie swoich danych osobowych, zwłaszcza na niesprawdzonych stronach oraz obcym, nowo poznanym osobom. Dane osobowe to wyjątkowo cenna rzecz, która jest pożądana przez wielu oszustów. Trzeba zdawać sobie sprawę, że mając je, ktoś może zacząć podszywać się pod naszą osobę i tym samym powodować problemy oraz nieporozumienia w życiu prywatnym lub zawodowym. Często może to wynikać ze zwykłej zawiści albo chęci uprzykrzenia komuś życia. Podobnie jak imienia i nazwiska, nie powinno podawać się również adresu, gdyż może to powodować jeszcze więcej komplikacji.
Internetowe znajomości
Miło jest nawiązywać kontakty przez Internet, jednak trzeba pamiętać, że nawet z najmilszym rozmówcą lepiej nie umawiać się od razu. To, że ktoś jest miły w sieci, nie oznacza, że będzie taki w rzeczywistym świecie. Jeżeli nie ma się pewności co do tego, kim jest ta osoba, jaka jest, jak wygląda, a do tego zna się ją krótko, lepiej nie ryzykować i powstrzymać się od spotkania. Jeśli po jakimś czasie nie zrezygnuje się z tego zamiaru, najlepiej wybierać na spotkanie miejsca publiczne, pełne ludzi i nie zgadzać się na spotkania w ustronnym miejscu lub w mieszkaniu kogoś, kogo poznało się przez Internet.
Bezpieczeństwo hasła
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie korzystania z Internetu, trzeba pamiętać, żeby nie podawać nikomu swojego hasła do poczty ani do żadnej strony, z której się korzysta. Może to skutkować włamaniem do poczty, na Facebooka lub do innych portali i wysyłaniem przez kogoś wiadomości do znajomych lub rodziny, które będą obraźliwe albo kompromitujące. Hasło jest tym, czego należy pilnować i pamiętać, a zapisywać jedynie w dobrze pilnowanym notesie.
Krytyka treści internetowych
Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie wierzyć we wszystko, co wyczyta się w Internecie. Stron o różnej tematyce jest wiele, jednak fakt ich powstania nie oznacza, że prowadzą je specjaliści. Informacje, zwłaszcza podawane jako naukowe, należy zweryfikować z poważnymi źródłami, które posiadają odpowiednią renomę i gwarantują prawdziwość wyczytanych faktów. Dodatkowo wiele stron istnieje tylko po to, żeby wyłudzić adres poczty internetowej, na którą potem wysyłany jest spam.
Uwaga na maile
Nie każdy mail, jakiego się otrzymuje, jest bezpieczny. Jeżeli nadawca jest zupełnie nieznany, a adres mailowy wydaje się dziwny i podejrzany, lepiej nie otwierać wiadomości, tylko od razu ją usunąć lub zakwalifikować jako spam. Mogą znajdować się w niej wirusy, które zainfekują komputer.