Zakumaj.pl

Co trzeba spakować na żagle?

Co trzeba spakować na żagle?

Żeglowanie to jedna z przyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Co prawda jeziora nie tchną już takim spokojem jak jeszcze 20 lat temu, jednak nadal wiele osób nie wyobraża sobie innego odpoczynku niż na żaglówce. Zapaleni żeglarze wiedzą, jak i w co się spakować, ale osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z taką formą aktywności, potrzebują podpowiedzi. Oferujemy ją w poniższym artykule.

 • Torba na rzeczy

  Torba na rzeczy

  Pakowanie trzeba rozpocząć od wybrania odpowiedniej torby, w którą można się spakować. Z pewnością nie może to być walizka, zupełnie nieporęczna na wyprawę żeglarską. Znacznie lepsza będzie torba żeglarska albo inna miękka torba. Plecaki ze stelażem oraz twarde walizki to przedmioty, na które nie ma miejsca na jachcie.

 • Obuwie na żagle

  W filmach można zobaczyć osoby przechadzające się na jachcie tylko na bosaka, jednak w rzeczywistości trzeba być zaopatrzonym w kilka rodzajów obuwia. Przede wszystkim należy wziąć kalosze, które przydadzą się zarówno w czasie pogody, jak i niepogody. Niezbędne są również tenisówki, najlepiej posiadające białą podeszwę. Czarna pozostawia na pokładzie brzydkie ślady, które nie są proste do czyszczenia. Warto spakować również klapki, w których stopa jest w miarę stabilna, co oznacza zostawienie japonek w domu.

 • Odzież na żagle

  Odzież na żagle

  Zestaw ubrań na żagle jest zupełnie inny niż na wakacje opierające się głównie na leżeniu na plaży. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w nieprzemakalne spodnie oraz sztormiak, ale z materiałów, które oddychają, a nie tylko pocą ciało. Potrzebna będzie również gruba bluza i zapinany sweter. Na wodzie zawsze jest zimniej niż na lądzie, szczególnie nocami. Poza tymi elementami konieczna będzie ciepła, termoaktywna bielizna – majtki i skarpetki – oraz rękawiczki, dzięki którym można uniknąć otarć. Warto także zadbać krótkie spodenki, kilka t-shirtów na zmianę oraz czapkę.

 • Kosmetyki na żagle

  Kosmetyki na żagle

  Tak, jak na każdy inny wyjazd, również na wypad na żagle trzeba zabrać zestaw kosmetyków. Wśród niezbędnych butelek i tubek powinien znaleźć się krem z filtrem przeciwsłonecznym. Poza nim konieczne będzie mydło albo żel do mycia, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, szampon oraz krem nawilżający do twarzy. Każdy z kosmetyków dobrze jest przelać do mniejszych pojemników, zajmą mniej miejsca w torbie.

 • Akcesoria do spania

  Akcesoria do spania

  Dodatki, które warto zabrać, to nie tylko okulary przeciwsłoneczne i aparat. To również elementy do spania. Przede wszystkim trzeba pamiętać o śpiworze, prześcieradle, poszewce na poduszkę albo bardzo małej poduszce. Przyda się także zestaw ubrań do spania, czyli bawełniana koszulka i spodenki z takiego materiału.