Zakumaj.pl

Co warto wiedzieć o przycinaniu i rozmnażaniu hortensji ogrodowej?

Co warto wiedzieć o przycinaniu i rozmnażaniu hortensji ogrodowej?

Hortensja ogrodowa jest pięknym krzewem ozdobnym, umiejętnie pielęgnowana będzie prawdziwą ozdobą naszego trawnika, tarasu czy patio. Aby jednak krzew właściwie się prezentował, trzeba o niego odpowiednio dbać. Bardzo ważne jest przycinanie, a także rozmnażanie hortensji. Jak sobie z tym radzić, dowiesz się z tego artykułu.

 • Rozmnażanie hortensji

  Rozmnażanie hortensji

  Aby rozmnożyć hortensję ogrodową, trzeba uzyskać sadzonki. Można to robić w okresie od czerwca do sierpnia. Sadzonki otrzymuje się w ten sposób, że ucina się pęd krzewu, a następnie odcina jego górną część (około 10 cm). Sadzonka powinna mieć dwie pary liści. Dolną parę należy usunąć. Sadzonkę wkładamy dolnym końcem do ukorzeniacza dla roślin liściastych. Sadzonki ukorzeniają się po upływie siedmiu tygodni.

 • Pielęgnacja sadzonek

  Pielęgnacja sadzonek

  Przygotowujemy w pojemniku odpowiednie podłoże, składające się z takiej samej ilości piasku i torfu. Teraz możemy przystąpić do sadzenia. Głębokość powinna być taka, by miejsce po usuniętej dolnej parze liści zakryła ziemia. Pojemnik nakrywamy przezroczystą folią albo plastikiem i ustawiamy w miejscu ciepłym oraz dobrze naświetlonym. Trzeba jednak unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Ziemia w pojemniku powinna być stale wilgotna, tak więc trzeba ją często zraszać. Na wiosnę wysadzamy rośliny do gruntu.

 • Przycinanie hortensji

  Przycinanie hortensji

  Różne gatunki hortensji wymagają odmiennego sposobu przycinania. W przypadku hortensji ogrodowej, która kwitnie na pędach zeszłorocznych, należy uważać, by nie przyciąć pędów, na których wierzchołkach pod koniec lata zawiązały się pąki kwiatowe. Zakwitną one w następnym roku. Jeśli obetniemy te pędy, krzew w następnym roku nie zakwitnie. Tak więc należy przycinać jedynie pędy chore, złamane lub przemarznięte, a także przekwitłe kwiatostany. Nie należy usuwać pędów, na których są pąki kwiatowe. Najlepszą porą do przycinania hortensji jest koniec marca albo początek kwietnia, kiedy miną już przymrozki. Do przycinania krzewu używamy sekatora.