Zakumaj.pl

Cynia wytworna – zasady pielęgnacji

Cynia wytworna – zasady pielęgnacji

Pochodząca z Meksyku cynia wytworna, zwana jakobinką, jest piękną jednoroczną rośliną ozdobną. Ten wysoki kwiat dorastający do jednego metra wspaniale prezentuje się na rabatach i kwietnikach, a odmiany karłowate – w pojemnikach. Doskonale nadaje się na obwódki rabat. Cynie można także wstawiać do wazonów, gdzie pozostają atrakcyjne nawet przez dwa tygodnie. Wyhodowano wiele odmian, różniących się wysokością, barwą oraz kształtem kwiatostanu. Są cynie o kwiatach żółtych, białych, różowych, łososiowych, pomarańczowych, czerwonych i fioletowych. Cynie kwitną od czerwca do późnej jesieni. Dlatego choć rozmnażanie cynii jest dość trudne, warto mieć te kwiaty w swoim ogrodzie.

 • Stanowisko i wymagania glebowe

  Stanowisko i wymagania glebowe

  Cynia wytworna potrzebuje stanowiska ciepłego i słonecznego. Cynie zdecydowanie nie lubią zimna i wilgoci, a także wiatru. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, bogata w składniki pokarmowe, o odczynie zasadowym.

 • Pielęgnacja

  Pielęgnacja

  Cynie nie wymagają trudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy usuwać przekwitłe kwiatostany i dokarmiać rośliny, jeśli podłoże jest mało żyzne. Powinno się stosować co 10 dni płynny nawóz do roślin kwitnących zgodnie z informacją na opakowaniu. W razie potrzeby rośliny trzeba podlewać. Cynie należy podlewać ostrożnie, tak by nie moczyć rośliny. Cynii nie można zraszać, gdyż nie lubią wilgoci, powietrze powinno być suche. Cynie są podatne na choroby grzybowe, zwłaszcza szarą pleśń.

 • Przygotowywanie rozsady

  Przygotowywanie rozsady

  W marcu wysiewamy nasiona do inspektu. Aby wykiełkowały, temperatura powinna wynosić 20 stopni Celsjusza. Jeśli nasiona mają odpowiednie warunki, powinny wykiełkować w ciągu tygodnia. Siewki należy zraszać i chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Kiedy siewkom wyrośnie pierwszy liść, trzeba je przepikować do doniczek i nadal trzymać w ciepłym pomieszczeniu.

 • Sadzenie cynii

  Sadzenie cynii

  Od maja należy zacząć hartowanie sadzonek. W tym celu zaczynamy je wynosić na zewnątrz. Po 15 maja można je już wysadzać na miejsce stałe. Sadzonki cynii sadzimy w rozstawie 20 – 40 cm. Jeśli nie mamy warunków do przygotowania rozsady, można po 15 maja wysiewać cynie wprost do gruntu. Należy wtedy pamiętać o przerwaniu zbyt gęsto rosnących siewek.