Advertising
Zakumaj.pl

CV idealne – na co zwrócić uwagę?

Opiekun artykułu: michalp
CV idealne – na co zwrócić uwagę?

CV idealne – na co zwrócić uwagę?

Kiedy szukasz pracy, pierwszym etapem jest selekcjonowanie ogłoszeń i przesyłanie lub zanoszenie swojemu potencjalnemu pracodawcy twojego życiorysu. To właśnie na jego podstawie zostaniesz zaproszony bądź nie na rozmowę kwalifikacyjną, gdzie będziesz miał szansę opowiedzieć o sobie coś więcej. Na początku jednak to twoje CV za ciebie przemawia i powinno to robić nie tylko rzetelnie, ale i atrakcyjne. Jak wygląda idealny życiorys? Przeczytaj te porady, zanim przystąpisz do jego pisania.

Advertising
Advertising
 • Adres e-mail

  Jeśli chcesz, aby potraktowano cię serio oraz profesjonalnie, powinieneś zadbać o odpowiednio wyglądający adres mailowy. Nie będzie wyglądało dobrze, jeśli twoje CV zacznie się od adresu [email protected]. Wówczas rekruter natychmiast zniechęci się do twojej osoby. Zadbaj o to, aby w twoim adresie mailowym znalazło się po prostu twoje imię i nazwisko, najlepiej bez żadnych cyfr.

 • Fotografia

  Do CV nie można dołączyć zdjęcia w bikini z plaży lub z wyprawy w góry. Powinieneś zadbać o swój wizerunek również za pomocą fotografii. Nawet wówczas, gdy kandydujesz na miejsce kelnera, a nie dyrektora finansowego, to nadal powinieneś prezentować się elegancko, poważnie, jako godzien zaufania – jednym słowem bez zarzutu. Zrób więc sobie zdjęcie w garniturze lub białej koszuli. Nie musi ono przypominać tego do legitymacji czy dowodu, ale warto, abyś pomyślał o odpowiedniej prezencji. Osoby, które dbają o takie detale, z pewnością zostaną docenione przez rekrutera lub potencjalnego pracodawcę.

 • Edukacja i doświadczenie

  Edukacja i doświadczenie

  Dwie zdecydowanie najważniejsze sekcje, które najwięcej powiedzą o tobie twojemu przyszłemu pracodawcy, to doświadczenie oraz edukacja. Główna zasada to stosowanie w nich odwróconej chronologii – zaczynasz więc od tych wydarzeń, które działy się najpóźniej. Jeśli chodzi o edukację, to powinieneś ograniczyć się do podania szkoły średniej oraz szkoły wyższej – nigdy nie dodawaj sekcji „szkoła podstawowa”, bo to po prostu nie interesuje rekrutera. Dodatkowo, przy ukończonym kierunku, warto dopisać, jaką specjalizację się ukończyło. Jeśli zaś masz rozbudowane doświadczenie zawodowe, ogranicz się tylko do podania kilku ostatnich miejsc pracy, kilku najważniejszych miejsc pracy lub tylko tych miejsc pracy, które mają związek z posadą, na którą obecnie kandydujesz. Przy nazwie firmy napisz, jak dokładnie nazywało się twoje stanowisko. Jeśli zaś nie masz praktycznie żadnego doświadczenia zawodowego, ponieważ dopiero rozpoczynasz swoją karierę, jesteś świeżo po studiach lub szkole wyższej, wówczas zastanów się nad tym, jak nieco podrasować twoje CV. Można umieścić w nim wolontariat oraz bezpłatne staże i praktyki, jeśli trwały więcej niż kilka tygodni. To już jest jakieś doświadczenie i punkt zaczepienia.

 • Umiejętności

  Umiejętności to ta sekcja, w której najprościej jest skłamać lub nieco naciągnąć prawdę. Nie warto tego jednak robić, bo to co nie wyjdzie na rozmowie kwalifikacyjnej i ujdzie ci na sucho, z całą pewnością wyda się w trakcie pracy. Dlatego też nie zawyżaj tutaj swoich kwalifikacji językowych ani kwalifikacji w zakresie obsługi komputera. Napisz tylko to, czego jesteś pewien. Może to być na przykład znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym albo obsługa pakietu Office w stopniu dobrym. Pamiętaj również, aby do tej sekcji nie dopisywać tych umiejętności, które dopiero opanowujesz. Nie ma sensu pisać, że jesteś w trakcie kursu na prawo jazdy albo że właśnie zapisałaś się na lekcje z rosyjskiego. Jest to jednak dobre miejsce, aby wypisać zdobyte certyfikaty językowe albo ukończone kursy zawodowe.

 • Zainteresowania

  Sekcja „zainteresowania” paradoksalnie nie cieszy się dużym zainteresowaniem oraz uwagą osób starających się o pracę. Najczęściej wpisuje się tutaj nie tylko byle co, ale także w nie wiadomo jakich ilościach. Po pierwsze, nikt nie może interesować się wszystkim, a po drugie, nigdy nie wiesz, kto przeczyta twoje CV. Co, jeśli wpiszesz „moda”, a rekruter będzie zagorzałym fanem fotografii mody i zacznie wypytywać cię o ulubionych projektantów i ulubione marki? Dobrze, jeśli okaże się, że rzeczywiście moda to twoja pasja. Gorzej, jeśli miałeś na myśli robienie zakupów w sieciówkach. W tej rubryce wpisuj więc tylko to, co naprawdę cię interesuje i zajmuje – o czym możesz prowadzić nieskrępowaną i ciekawą rozmowę.

 • Klauzula

  Każde CV powinno kończyć się klauzulą, którą wyrazisz zgodę na przetwarzanie twoich danych osobowych. Bez niej życiorys jest praktycznie nieważny."Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych DZ. Ust. z 2002r. Nr 101, poz. 926 z późn. zmianami)."W niektórych przypadkach pracodawca życzy sobie zamieszczenia klauzuli trochę inaczej brzmiącej, ale powinien poinformować o tym w ofercie pracy.

Popularne tagi
 • jak ulepszyć cv
 • dane osobowe
 • jak znaleźć pracę
 • pisanie cv
 • sposób napisania curriculum vitae
 • dobry list motywacyjny
 • praca za granicą
 • szkolenie
 • sposób napisania cv
 • poprawne cv
 • ogłoszenie o pracę
 • adres mailowy
 • europa
 • dobre cv
 • kontakt
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising
X