Zakumaj.pl

Czy pozwolić dziecku na wyjazd pod namiot?

Czy pozwolić dziecku na wyjazd pod namiot?

W końcu nadszedł ten dzień, kiedy twoje dziecko z małego szkraba zaczyna zmieniać się w dorosłego człowieka. Już coraz bardziej chroni swoją prywatność, ma więcej swoich własnych sprawy oraz być może nie zwierza ci się tak często, jak niegdyś. Nastoletni wiek jest naprawdę trudny, zarówno dla dziecka, które odkrywa swoją nową psychikę oraz ciało, jak i dla ciebie jako rodzica, który musi zacząć akceptować taki stan. Przyjdzie także ten moment, kiedy twoje dziecko będzie chciało udać się ze swoimi znajomymi na wakacje, bez żadnych opiekunów oraz osób dorosłych. Najczęściej są to wyjazdy pod namiot, gdyż to najtańsza opcja, a na dodatek jak najbardziej dopasowana do wieku, kiedy jeszcze nie potrzebuje się wygód i luksusu. Jeśli obawiasz się i masz wątpliwości, czy powinnaś puścić swoje dziecko na samodzielny biwak, koniecznie przeczytaj te artykuł.

 • Wiek nastolatka

  Rzecz jasna, nastolatkiem jest zarówno osoba, która skończyła 12 lat, jak i osoba, która skończyła 17. Dlatego też nie z każdym powinnaś w ogóle rozważać możliwość takiego samodzielnego wyjazdu. 13-letnie dziecko raczej jeszcze nie jest gotowe na samodzielny biwak, nawet jeśli jest grzeczne i darzycie je pełnym zaufaniem. To 16 lat jednak powinno być dolną granicą takiego wyjazdu.

 • Zachowanie nastolatka

  Kolejną kwestią, jaką musisz wziąć pod uwagę, jest niewątpliwie to, jak zachowuje się twoje dziecko. Pamiętaj, że taki wyjazd z jego przyjaciółmi powinien być dla niego formą nagrody oraz okazania wzajemnego zaufania. Jeśli masz pewność, że twoje dziecko jest odpowiedzialne, zna umiar i nie będzie postępować nierozważnie, wówczas skłaniaj się raczej ku temu, aby mu pozwolić wyjechać. Jeśli twoje dziecko nigdy wcześniej cię nie zawiodło, a ty zabroniłabyś mu biwaku, wówczas mogłoby poczuć się zranione.

 • Z kim i dokąd?

  Z kim i dokąd?

  Nie bez znaczenia jest to, dokąd wyjeżdża twoje pociecha. Jeśli jest to jej pierwszy samodzielny wyjazd, to cel podróży nie powinien być bardzo daleki, żebyś w razie konieczności mogła tam jak najszybciej dotrzeć. Poza tym miejsce to powinno ci być choć trochę znane. Jeśli nie znasz tej miejscowości lub ośrodka, wówczas znajdź jak najwięcej informacji w Internecie. Musisz także wiedzieć, z kim wyjeżdża twoje dziecko. Wszak w tym wieku wiele rzeczy robi się pod presją otoczenia i warto najpierw sprawdzić, kim są jego znajomi. Jeśli to jego długoletni przyjaciele, których znasz i wiesz, czego się po nich spodziewać, to masz dużo mniej powodów do zmartwień. Jeśli nie, to nie skreślaj ich od razu, a zaproś do domu i poznaj ich. Możesz również porozmawiać z ich rodzicami.

 • Szczera rozmowa

  Szczera rozmowa

  Zanim twoje dziecko wyjedzie na upragniony biwak, najpierw z nim bardzo szczerze porozmawiaj. Powiedz mu, jakie są twoje obawy, ale także w jasny sposób przekaż mu wszystkie swoje nakazy oraz zakazy. Przypomnij mu przede wszystkim, że jest niepełnoletni i nie powinien pić alkoholu. Powiedz o zgubnych skutkach narkotyków i nie bój się także poruszyć tematu seksu. Postaraj się, żeby to nie była typowa pogadanka, ale prawdziwa rozmowa. Możesz również zapytać o ich plany na ten wyjazd, co zamierzają robić i czy twoja córka lub syn wie, jak postępować w przypadku różnych zagrożeń.