Zakumaj.pl

Skuteczny sposób na wyleczenie bólu gardła

Skuteczny sposób na wyleczenie bólu gardła

Ból gardła nie pojawia się tylko zimą i jesienią, może to się zdarzyć również latem. Zmiany temperatur, klimatyzacja, chłodzenie się wiatrakami przy jednoczesnym upale, lody, wszystko to prowokuje do rozwoju problemów z gardłem. Są one uciążliwe i bolesne, więc najlepiej zaradzić im od razu, kiedy tylko się pojawią.

 • Ziołowe płukanki

  Ziołowe płukanki

  Pierwszym krokiem, gdy zaczyna boleć gardło, może być przygotowanie ziołowych płukanek. Rumianek, tymianek, a przede wszystkim szałwia to doskonałe środki do opanowania bólu i rozwoju choroby. Każde z tych ziół ma działanie przeciwbakteryjne, odkażające i umożliwia odtworzenie błony śluzowej gardła. Co więcej, można je stosować 3 – 4 razy na dobę, dzięki czemu problem szybciej się zmniejsza.

 • Płukanka z sody

  Soda oczyszczona, stosowana do pieczenia i czyszczenia sprzętu domowego, dobrze sprawdza się również jako substancja łagodząca ból gardła. Wystarczy 1 szklanka ciepłej wody i 1 łyżeczka sody. Wymieszać dobrze i płukać gardło 2 razy dziennie. Soda działa odkażająco i poprawia stan błony śluzowej, podrażnionej przez bakterie. Jest to środek korzystniejszy niż popularna płukanka z soli, bowiem sól może podrażnić boleśnie i tak podrażnione już gardło.

 • Skuteczny czosnek

  Skuteczny czosnek

  Leczenie czosnkiem ma swoje zalety zarówno w lekkich przeziębieniach, jak również w poważniejszych chorobach. W tych drugich działa wspomagająco, w przypadku bólu gardła może doprowadzić do skutecznego wyleczenia problemu. Ze względu na to, że przy bólu gardła przełykanie nie jest łatwe, lepiej nie robić tostów z czosnkiem, lecz podgrzać mleko, zmiażdżyć 2 ząbki czosnku i zmieszać je ze sobą, po czym wypić, póki jest jeszcze ciepłe. Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, więc z powodzeniem zniweluje ból i stan zapalny.

 • Herbata z miodem

  Herbata z miodem

  Ciepłe napoje są wskazane na ból gardła. Nie mogą być jednak wrzątkiem. Herbata powinna być ciepła i najlepiej z dodatkiem miodu oraz cytryny. Miód, najlepiej lipowy, ma działanie odkażające, łagodzi podrażnienia i dostarcza witamin. Cytryna zawiera witaminę C, wzmacniającą odporność, więc również przyda się do leczenia przeziębienia.

 • Inhalacje

  Inhalacje

  W czasie lata, kiedy dopada ból gardła, trudno z chęcią patrzeć na inhalacje, które wymagają często nachylania się nad miską z ciepłą wodą. Najlepiej sprawdzają się inhalacje ziołowe, chociaż może to być zwykła mięta, zalana gorącą wodą. Wystarczy nachylać się nad miską z takim specyfikiem i odświeżać gardło. Dobrze sprawdzi się również sama para z wody. Jeżeli posiada się nawilżacz powietrza, wówczas działanie jest ułatwione, ponieważ wystarczy włączyć go, dodawszy wcześniej olejek eteryczny.