Domowe sposoby na komary
Domowe sposoby na komary
Znasz tę sytuację? Jest lato, przyjemny, ciepły wieczór z lekkim wiaterkiem. Kładziesz się spać, nawet nie musisz się otulać kołdrą, bo nie czujesz zimna, a przez otwarte okno wpada do ciebie świeże powietrze. Już prawie zasypiasz, marzysz sobie o czymś z uśmiechem i zbiera cię do snu, a tu nad uchem słychać bardzo charakterystyczne brzęczenie, które skutecznie zmusza cię do zaprzestania snucia marzeń, włączenia światła, zamknięcia okna, no i oczywiście rozpoczęcia polowania. Komary – jedyne utrapienie lata. Jak pozbyć się ich domowymi sposobami? Poniżej znajdziesz podpowiedzi.
Naturalne olejki eteryczne
Komary są bardzo wrażliwe na zapachy i to właśnie tą metodą należy z nimi walczyć. Olejki eteryczne o intensywnych zapachach z pewnością staną się dla nas przydatną bronią. Jeśli chcemy się obronić przed tymi owadami, powinniśmy przygotować mieszankę na bazie olejku oraz wody. Do jej przygotowania będziesz potrzebować około 50 ml wody, butelkę do preparatów w sprayu oraz jeden z tych olejków (to przykładowe olejki, łatwo dostępne):
* migdałowy,
* cynamonowy,
* kokosowy,
* sosnowy,
* lawendowy,
* eukaliptusowy.
Wlej około 15 kropel olejku do wody, dobrze wstrząśnij i popryskaj nim najpierw fragment ciała, na przykład dłoń. Jeśli po kilku godzinach nie wystąpi u ciebie reakcja alergiczna, to możesz mieszankę stosować na całe ciało.Cebula
Kolejnym domowym sposobem na komary jest popularne w naszych kuchniach warzywo, czyli cebula. Jeśli chcesz, by komary nie dręczyły cię w nocy lub na przykład podczas wieczornego grilla, warto obrać cebulę, pokroić ją w plastry i położyć na talerzyku, a potem poustawiać na parapecie lub stole. Jest szansa, że jej zapach skutecznie odstraszy chmarę komarów.
Roślinne strachy
Przestraszyć komary może także zapach wydzielany przez niektóre rośliny. Jeśli więc masz problem z inwazją tych niezbyt przyjemnych owadów, powinnaś zacząć hodować bazylię, tymianek, miętę, pelargonię czy kocimiętkę. Te niepozorne roślinki są prawdziwymi pogromcami komarów.
Strasz od wewnątrz
Być może wiesz, że komary przyciąga zapach amoniaku oraz kwasu mlekowego, czyli składników ludzkiego potu. Można powiedzieć, iż tę zachętę można obrócić przeciwko nim, jednak musisz zacząć myśleć o tym już wiosną. Kiedy na kilka tygodni przed rozpoczęciem lata zaczniesz wzbogacać swój organizm w witaminę B6, wówczas twój pot zacznie pachnieć w inny sposób – zupełnie nieatrakcyjny dla tych owadów. Taka wewnętrzna bariera zapewni ci ochronę, gdziekolwiek będziesz.
Narkoza dla komarów
Terpentyna to związek chemiczny, który ma bardzo intensywny zapach – z pewnością ci znajomy, gdyż jest ona stosowana jako rozpuszczalnik. Jej zapach działa na komary niemalże tak, jak narkoza na ludzi – usypia je. Jeśli więc jakieś pomieszczenie w twoim domu męczą komary i jest ich naprawdę wiele, warto zastosować tę metodę. Wystarczy wlać terpentynę do pojemniczka, zanieść ją do wybranego miejsca, a następnie opuścić to pomieszczenie. Pamiętaj, że nie powinny przebywać w nim także zwierzęta. Wróć po kilkunastu minutach – komary zostały uśpione.