Zakumaj.pl

Główne objawy zapalenia gardła

Główne objawy zapalenia gardła

Zapalenie gardła to częsty problem, gdy tylko warunki atmosferyczne na dworze zaczynają się zmieniać. Za dnia ciepło, wieczorami zimno lub słońce świeci, a powietrze mimo tego nie jest zbyt ciepłe. Zwodzi to każdego, kto wybiera się na zewnątrz i zamiast ciepłego ubrania wybiera lekką odzież, a to może spowodować problemy z gardłem. Gdy zaczyna się drapanie w przełyku, warto wiedzieć, czy jest to objaw zapalenia gardła, czy innej choroby.

 • Przyczyny zapalenia gardła

  Przyczyny zapalenia gardła

  Zapalenie gardła może być ostre albo przewlekłe. Ostre charakteryzuje się podrażnieniem, zaczerwienieniem i często towarzyszą mu dodatkowe problemy z drogami oddechowymi. Przewlekłe zapalenie gardła jest wywołane przede wszystkim przez czynniki drażniące, np. pracę przy substancjach chemicznych lub gęstym pyle.W przypadku ostrego zapalenia gardła ma się do czynienia z czynnikiem wirusowym i przenoszeniem się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Może dojść do zarażenia nawet poprzez podanie ręki chorej osobie lub przez kontakt z jej rzeczami.

 • Ból gardła

  Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia gardła jest jego ból oraz drapanie. Często na początku pojawia się delikatne drapanie, chęć odchrząkiwania, ponieważ ma się uczucie, że coś przeszkadza w czasie przełykania. Z każdym kolejnym dniem, a czasami z godziny na godzinę drapanie nasila się i łączy z bólem, zwłaszcza podczas przełykania.

 • Zaczerwienienie gardła

  Zaczerwienienie gardła

  Kolejnym charakterystycznym objawem zapalenia gardła jest jego zaczerwienienie. Można to zauważyć nawet samodzielnie. Błona śluzowa gardła jest mocno czerwona, opuchnięta, a do tego pojawia się śluzowa wydzielina. Im bardziej zaawansowana jest choroba, tym każdy z tych objawów jest bardziej wyraźny. W efekcie wydzieliny zaczyna zbierać się tak wiele, że konieczne jest jej wypluwanie.

 • Powiększone węzły chłonne

  Powiększone węzły chłonne

  Węzły chłonne często dają znać, że w ciele doszło do infekcji. Zdarza się to przy zapaleniu gardła. Znajdujące się po obu jego stronach węzły są powiększone. Czasami równomiernie, czasami tylko jeden z nich. Jest to wyraźny znak, żeby przejść się do lekarza, gdyż zaniedbanie choroby może skończyć się powikłaniami albo koniecznością przyjmowania antybiotyków.

 • Złe samopoczucie

  Złe samopoczucie

  Zapalenie gardła niesie ze sobą nie tylko objawy skupione w jego okolicy. Bardzo często związane jest z nim ogólne rozbicie organizmu, złe samopoczucie, łamanie w kościach, podobne do tego, jakie pojawia się w czasie grypy. Niektórzy skarżą się również na gorączkę wahającą się w granicach 37,5 – 38,5 stopni Celsjusza.