Zakumaj.pl

Jak bezpiecznie robić zakupy przed świętami?

Jak bezpiecznie robić zakupy przed świętami?

Zakupy przedświąteczne to konieczność, lecz również ryzyko. Ryzyko wydania za dużej liczby pieniędzy, jak również zostania okradzionym. W ferworze świątecznych przygotowań można z łatwością nie zauważyć, gdy portfel zniknie z torebki lub z kieszeni albo kiedy straciło się biżuterię. Aby tego uniknąć, dobrze jest wybrać się na zakupy, pamiętając o kilku radach.

  • Pora na zakupy

    Pora na zakupy

    Żeby czuć się bezpieczniej na zakupach, warto robić je w czasie dnia, kiedy światło słoneczne pozwala wszystko dokładniej widzieć.Oczywiście złodzieje grasują również za dnia i kradzieże zdarzają się w biały dzień, jednak łatwiej je dostrzec, jak również łatwiej poczuć się bezpiecznie, wracając z zakupami, zarówno pieszo, jak i komunikacją miejską.

  • Pieniądze bez dokumentów

    Najłatwiej stracić portfel schowany w torebce. Zdarza się, że przez nieuwagę nie jest dobrze zapięta, że zostawia się ją na chwilę bez dopilnowania, np. przy kasie, i portfel znika. Z tego powodu lepiej nie mieć w portfelu wszystkiego – pieniędzy, dokumentów osobistych, kart kredytowych. Najlepiej dla kart i dla gotówki mieć dwa osobne miejsca, a jeżeli nie jest to konieczne, nie brać na zakupy dowodu ani wszystkich kart płatniczych.

  • Bez biżuterii

    Bez biżuterii

    Wiele kobiet, nawet wychodząc na zakupy, lubi wyglądać ładnie i elegancko. Jest to naturalne, zwłaszcza jeśli na zakupy poświęca się cały dzień, jednak nie jest dobrym pomysłem zakładanie drogiej biżuterii. Naszyjnik, kolczyki, bransoletki, najdroższe jakie się posiada, nie tylko będą przeszkadzać, lecz również mogą skusić złodzieja.

  • Unikaj nadmiaru gotówki

    Nie ma potrzeby brać na świąteczne zakupy nadmiaru gotówki. Najkorzystniejszą sytuacją jest zrobienie listy potrzebnych produktów i wyliczenie potrzebnej kwoty. Nie istnieje wówczas ryzyko, że zostanie się okradzionym ze środków finansowych przeznaczonych na najbliższe 2 tygodnie. Jeszcze lepiej za zakupy zapłacić kartą płatniczą, która jest wygodna i bezpieczna, a w przypadku kradzieży można ją szybko zablokować.

  • Miejsce na pieniądze

    Miejsce na pieniądze

    Kobiety trzymają portfel przede wszystkim w torebce, z kolei niektórzy mężczyźni mają zwyczaj wsuwania go do tylnej kieszeni spodni. Jest to jedno z najbardziej ryzykownych zachowań, ponieważ stanowi zaproszenie dla złodzieja. Portfel, portmonetkę, gotówkę należy trzymać w przednich kieszeniach kurtki.

  • Wysoka czujność

    Wysoka czujność

    Poza brakiem dużej ilości gotówki przy sobie i poza rozdzieleniem jej od dokumentów trzeba zachować dużą czujność. W zatłoczonym sklepie, w centrum handlowym łatwo o ścisk, o rozproszenie uwagi promocjami oraz komunikatami nadawanymi przez głośniki. Zachowanie uwagi i trzymanie torebki blisko siebie, bez machania nią oraz luźnego przewieszania na ramieniu, pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji.