Zakumaj.pl

Jak bezpiecznie prać biustonosz?

0.5 (razem głosów: 1)
Jak bezpiecznie prać biustonosz?

Biustonosz jest wykonany często z o wiele delikatniejszych materiałów niż reszta ubrań, które nosi się na co dzień. W związku z tym wrzucenie go do pralki po całym dniu może mu zaszkodzić – zniszczyć materiał, zniszczyć fason. Ze względu na to, że dobry stanik nie jest tani, lepiej nie ryzykować, że uszkodzi się go w trakcie odświeżania i zastosować zasady bezpiecznego prania.

 • Sprawdzenie materiału

  Sprawdzenie materiału

  W zależności od konstrukcji oraz przeznaczenia biustonosza – sportowy, elegancki, codzienny – bywa on wykonywany z różnych materiałów, często bardzo delikatnych, dlatego zanim przystąpi się do jakiegokolwiek prania, należy spojrzeć na metkę, aby poznać zalecenia producenta. Większość twórców staników nie zaleca prania ich w pralce ze względu na materiał oraz konstrukcję, która może ulec zniekształceniu pod wpływem działania pralki. Dotyczy to przede wszystkim usztywnianych staników, z twardszymi miseczkami, które mogą powyginać się lub wgnieść do wewnątrz, przez co nie będą już nadawały się do takiego użytkowania jak wcześniej.

 • Pranie ręczne

  Pranie ręczne

  Zdecydowana większość producentów staników zaleca pranie swoich wyrobów ręcznie. Dzięki temu biustonosze nie niszczą się już po pierwszym praniu. Pranie ręczne także musi być delikatne, przy użyciu ciepłej wody oraz niegroźnych środków piorących. Najlepiej wybrać w drogerii płyny do tkanin delikatnych bądź płatki mydlane, jeżeli po mydle nie pojawiają się na skórze żadne reakcje alergiczne. Dobrze sprawdza się także szampon dla dzieci. Woda do prania powinna być ciepła, ale nie za bardzo. Jeżeli sprawdzając dłonią, uzna się, że jest gorąca, lepiej odczekać jeszcze kilka minut. Stanik składa się tak, żeby jedna miseczka weszła w drugą i zanurza się do wody, pozostawiając na nie więcej niż 5 minut. Po tym czasie można przepłukać stanik ręką, a następnie wylać wodę z miski i wypłukać go pod letnią wodą.

 • Pranie w pralce

  Pranie w pralce

  Jeżeli z jakichś powodów chce się prać stanik w pralce, trzeba pamiętać, że w razie jego zniszczenia reklamacja u producenta nie będzie rozpatrzona. Dodatkowo należy zadbać o kilka rzeczy przed włożeniem biustonosza do pralki. Nie powinno się go prać z innymi ubraniami, gdyż może to mieć zły wpływ na kolor stanika. Jednak niezależnie od tego czy wypierze się go jako jedyną rzecz w pralce, czy z innymi, dobrze jest włożyć stanik do czegoś, co go zabezpieczy – może to być kula do prania staników, worek do prania bielizny lub poszewka na małą poduszkę. Sprawi to, że biustonosz nie będzie się wyginał ani przyczepiał do innych ubrań. Do prania nie powinno używać się zwykłego proszku do prania, gdyż od niego żółkną gumki stanika, ani płynu do płukania tkanin, ponieważ niszczy on materiał. Temperatura prania nie może przekraczać 40 stopni Celsjusza.

 • Suszenie biustonoszy

  Suszenie biustonoszy

  Biustonosz, tak samo jak majtki różnego rodzaju, nie powinien być suszony na kaloryferze ani innych grzejnikach. Po wyjęciu go z wody, przy praniu ręcznym lub z pralki, należy rozwiesić go na sznurku w ciepłym miejscu. Jeśli jest lato, można suszyć na balkonie, ale lepiej w półcieniu, tak żeby ostre słońce nie doprowadziło do zniszczenia koloru. Żeby nie kapało z ubrania nadmiarem wody, najlepiej po zakończeniu prania położyć go pomiędzy dwa ręczniki i odsączyć nadmiar wilgoci.