Advertising
Zakumaj.pl

Jak chronić swoją tożsamość?

Opiekun artykułu: jwaszcz
Jak chronić swoją tożsamość?

Jak chronić swoją tożsamość?

Nasze dane osobowe to łakomy kąsek dla przestępców, którzy podszywając się pod nas, mogą zaciągać zobowiązania finansowe. Na skutek takiej kradzieży tożsamości może dojść do sytuacji, że o kredycie wziętym w naszym imieniu dowiadujemy się dopiero od firmy windykacyjnej, ponieważ od wielu miesięcy nie spłacaliśmy rat… Dlatego trzeba dbać o to, by nasze dane adresowe, numer PESEL czy numery kart kredytowych nie wpadły w niepowołane ręce. Jak chronić swoją tożsamość, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
 • Zmieniaj swoje hasła

  Zmieniaj swoje hasła

  Hasła (na przykład do konta bankowego) oraz PIN-y do kart kredytowych powinno się regularnie zmieniać. Hasła powinny składać się z różnych znaków, małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Nie powinny kojarzyć się z naszą osobą, a więc nie może to być imię współmałżonka czy data urodzenia. Haseł oraz numerów PIN nie powinno się zapisywać w miejscu, do którego mogłaby mieć dostęp niepowołana osoba. Należy zdecydowanie oduczyć się zapisywania PIN-ów na samych kartach. W razie kradzieży karty złodziej potwierdzi transakcję numerem PIN i nie będziemy mieli prawa do reklamacji.

 • Monitoruj swoje konto

  Monitoruj swoje konto

  Sprawdzaj regularnie wyciągi ze swojego konta oraz historie transakcji kartami kredytowymi. Jeśli bank świadczy taką usługę, korzystaj z powiadomienia o dokonanej transakcji (na przykład przelewie z konta) za pomocą SMS-a albo e-maila. Jeżeli zdarzyłaby się kradzież, dowiedziałbyś się o tym natychmiast i mógł powiadomić bank o nadużyciu.

 • Niszcz dokumenty przed ich wyrzuceniem

  Niszcz dokumenty przed ich wyrzuceniem

  Nieduża niszczarka do papieru to bardzo rozsądny zakup. Wyciągi z konta bankowego, faktury, kwity z bankomatu czy potwierdzenia płatności kartą kredytową zawierają dużo wrażliwych danych. Nie powinny dostać się w ręce osoby niepowołanej, a z kosza na śmieci może je wygrzebać każdy. Nawet przedarte na kilka fragmentów ciągle są jeszcze do odczytania.

 • Dbaj o poufność w pracy

  Dbaj o poufność w pracy

  W miejscu pracy także możesz paść ofiarą kradzieży tożsamości. Dlatego nikomu nie podawaj swoich haseł ani danych do logowania i często je zmieniaj. Nie zapisuj haseł na karteczkach, które potem przyklejasz do monitora. Nie zapisuj ich także w przeglądarce, której używasz, ani w pliku w komputerze. Gdy odchodzisz od komputera na nieco dłużej, zawsze pamiętaj, aby się wylogować.

 • Zgłaszaj kradzież

  Zgłaszaj kradzież

  Jeśli skradziono ci dokumenty, natychmiast zgłoś ten fakt policji. Twój dowód osobisty może komuś posłużyć do wzięcia kredytu, którego spłata obciąży ciebie, albo kupna czegoś na raty. Poza tym dokument może zostać wykorzystany do działań niezgodnych z prawem. Karty kredytowe należy natychmiast zablokować, aby złodziej nie mógł wypłacić z nich pieniędzy.

 • Nie podawaj swoich danych osobowych

  Nie podawaj swoich danych osobowych

  Nie podawaj swoich danych osobowych, a zwłaszcza numeru PESEL, bez świadomości, do czego zostaną użyte. Niebezpieczne jest zwłaszcza podawanie takich informacji osobie, która kontaktuje się z nami telefonicznie. Po drugiej stronie może być każdy. Nie ujawniaj takich danych także w e-mailu. Zwróć uwagę na firmy, które wyłudzają dane osobowe w Internecie pod pretekstem udziału w konkursie, quizie albo losowaniu atrakcyjnej nagrody.

Popularne tagi
 • bezpieczeństwo
 • prywatność
 • ochrona danych osobowych
 • dane osobowe
 • kradzież tożsamości
 • poufność
 • wyłudzenie danych osobowych
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również
  Advertising
  Zobacz również