Zakumaj.pl

Jak dbać o bezpieczeństwo przy puszczaniu fajerwerków i petard?

Jak dbać o bezpieczeństwo przy puszczaniu fajerwerków i petard?

Co roku w okresie sylwestrowym oraz w samego sylwestra słyszy się o nieszczęśliwych wypadkach spowodowanych petardami. Zazwyczaj do takich sytuacji dochodzi przez brak zachowania środków bezpieczeństwa i niestety cierpią na tym szczególnie dzieci, które traktują petardy jak zwyczajne zabawki. Żeby do takich sytuacji nie dochodziło, należy dbać o podstawowe zasady bezpiecznego puszczania fajerwerków oraz petard.

 • Pierwsza zasada

  Pierwsza zasada

  Zakup fajerwerków odbywa się zazwyczaj w specjalnie do tego wydzielonej części sklepu pod nadzorem sprzedawcy. Już wtedy można poprosić o objaśnienie, jak działają wybrane modele, jednak nie należy na tym poprzestawać. Każdy rodzaj petard i fajerwerków posiada instrukcję obsługi, którą powinno się przeczytać oraz zachować aż do czasu wykorzystania zakupionych materiałów. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne odpalenie, tak aby nikomu nie stała się krzywda. Jednocześnie trzeba pamiętać, że lepiej nie kupować petard na bazarach ani przypadkowych stoiskach. Mogą to być niepewne modele, uszkodzone, bez atestu, które wybuchają w rękach zaraz po odpaleniu.

 • Druga zasada

  Druga zasada

  Za odpalanie fajerwerków może być odpowiedzialna jedynie trzeźwa osoba. W przeciwnym razie może dojść do obrażeń ciała, a nawet śmierci odpalającego lub przypadkowych osób. Tylko osoba trzeźwa jest w stanie zadbać o prawidłowe odpalenie, jak również o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo osób postronnych.

 • Trzecia zasada

  Trzecia zasada

  Przed odpaleniem petard lub fajerwerków trzeba zadbać także o najbliższą okolicę. Nie wolno odpalać niczego na parkingach, na których stoi dużo samochodów, blisko okien, w wąskich przejściach pomiędzy blokami, zwłaszcza jeżeli znajdują się w nich okna. Równocześnie należy zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie ma żadnych magazynów z materiałami łatwopalnymi, placów budowy z materiałami, które mogą się zapalić, lub konstrukcjami, które mogłyby zacząć płonąć po kontakcie z fajerwerkami.

 • Czwarta zasada

  Odpalając fajerwerki, trzeba zadbać o to, aby znajdowały się w pozycji pionowej. Niektóre posiadają specjalne pudełka lub stojaki, które pozwalają na utrzymanie tej pozycji, jednak jeżeli nie jest to możliwe, warto umiejscowić fajerwerki w butelce. Pionowa pozycja jest ważna, ponieważ zmniejsza się ryzyko trafienia w osoby oglądające lub w okno, jeżeli petarda zboczy z kursu.

 • Piąta zasada

  Piąta zasada

  Fajerwerki lub petardy odpala się zgodnie z instrukcją, po czym odsuwa się od nich na bezpieczną odległość. Dzieci pod żadnym pozorem nie powinny zbliżać się do osoby odpalającej ani do samych fajerwerków, powinny przebywać pod opieką dorosłej osoby. Jeżeli fajerwerki nie wybuchną od razu, nie należy podchodzić i sprawdzać, lecz odczekać kilka minut. Opóźniony zapłon może być wynikiem zawilgocenia i do wybuchu dojdzie później. Nie powinno się również potrząsać petardą, która nie wypaliła, ani zaglądać do środka, ponieważ może niespodziewanie wybuchnąć, doprowadzając do trwałych obrażeń fizycznych.