Zakumaj.pl

Jak skutecznie udzielić pomocy przy zawale serca?

Jak skutecznie udzielić pomocy przy zawale serca?

Zawał serca nie musi oznaczać śmierci, jeżeli osoby znajdujące się obok odpowiednio zareagują – odpowiednio i szybko. Niestety, nie zawsze ma się świadomość, z czym powinna być związana taka reakcja, gdyż w ramach pierwszej pomocy mówi się przede wszystkim o ucisku serca i sztucznym oddychaniu. W związku z tym dobrze jest poznać pierwszą pomoc przy zawale serca.

 • Objawy zawału serca

  Objawy zawału serca

  Żeby pomóc sobie podczas zawału albo pomóc komuś podczas tego zdarzenia, konieczne jest umiejętne rozpoznanie objawów. Za najbardziej charakterystyczne można uznać:
  * ból w klatce piersiowej, silny, rozrywający, powodujący problem z oddychaniem i tym samym duszności,
  * ból promieniujący w stronę żuchwy, krtani, karku, rąk,
  * bladość skóry,
  * zsinienie warg i paznokci,
  * zwiększony, nagły niepokój,
  * nadmierne pocenie się, tzw. zimne poty,
  * wymioty (sporadycznie, częściej u kobiet).

 • Wezwanie pomocy

  Przede wszystkim należy wezwać pomoc. Bez tego nawet opóźnienie utraty przytomności, która wiąże się z zawałem, nie będzie miała sensu. Hospitalizacja, podjęcie przez medyków odpowiednich działań jest podstawą. Gdy już wykręci się numer szpitala i wezwie karetkę, można przejść do dalszych działań.

 • Silny kaszel

  Silny kaszel

  Wraz z problemem z pracą serca, z jego niemiarowym biciem pojawia się groźba omdlenia i poważnej utraty przytomności, z której można się już nie obudzić. Jeżeli uda się zachować zimną krew, należy zmobilizować – siebie lub ratowaną osobę – do kasłania. Kaszel odpowiedzialny jest za uruchomienie przepony. Jej kurczenie się i rozkurczanie uciska serce, przywracając mu bardziej regularną pracę.

 • Lekarstwa

  Lekarstwa

  Jeżeli osoba w trakcie zawału jest przytomna, można podać jej lek, który doprowadzi do rozkurczenia się serca. Musi to być lek zawierający kwas acetylosalicylowy, np. aspiryna. Dzięki niej rozkurczy się serce, żyły i rozrzedzi się krew, dzięki czemu jej przepływ będzie znacznie lepszy.

 • Świeże powietrze

  Świeże powietrze

  Wyjście na świeże powietrze, dostęp do niego, otworzenie wszystkich okien oraz drzwi i zrobienie przewiewu jest równie ważne w trakcie pierwszej pomocy przy zawale. Nie tylko zapewnia przypływ tlenu dla organizmu, lecz poprawia samopoczucie chorego.