Zakumaj.pl

Jak kontaktować się z niemowlakiem i małym dzieckiem?

Jak kontaktować się z niemowlakiem i małym dzieckiem?

Mowa towarzyszy dzieciom od okresu płodowego. Niemowlę, zanim przyjdzie na świat, przede wszystkim słyszy ciebie, intuicyjnie wie, kiedy jesteś zadowolona, zdenerwowana bądź smutna. Po urodzeniu nic się nie zmienia, mowa towarzyszy nam przez całe życie. Im więcej mówisz do dziecka, tym łatwiej jest mu opanować sztukę porozumiewania się językiem. Zanim jednak tak będzie, nie martw się, że będziesz zamieszkiwała pod jednym dachem z obcokrajowcem, z którym ni w ząb się nie dogadasz.

 • Porozumiewanie się gestem

  Porozumiewanie się gestem

  Dzieci, które jeszcze nie mówią, świetnie posługują się gestami i nie chodzi mi tu tylko o wyciągnięty palec wskazujący buteleczkę z piciem. Zanim opanują wskazywanie, świetnie dają sobie radę w komunikacji z otoczeniem swoim uśmiechem i zadowoleniem, płaczem, skrzywioną miną, a nawet przyklaskiwaniem w rączki na znak uciechy. Nietrudno jest małym dzieciom okazać chęć przytulenia, ponoszenia czy snu. W procesie nauki mowy ważne jest, aby każdy gest dziecka poprzeć odpowiednimi słowami, tak aby docierały do maluszka i systematycznie się utrwalały.

 • Jak uczyć dziecko mówienia

  Dziecko nauczy się mówienia tylko wtedy, gdy będzie miało bogate w słownictwo otoczenie. Dzieci tym więcej rozumieją, im więcej się do nich mówi. Seplenienie do dzieci, co nieraz zdaje się słyszeć wśród zauroczonych rodziców, cioć i babć, znacznie ogranicza jego możliwości rozwojowe. Maluch musi słyszeć słowa tak, jak naprawdę one brzmią. Komunikaty typu „to jest lala”, „daj lalę”, „lala śpi”, „lala robi aaaaa”, czyli krótkie i związane z tym, co dziecko otacza, pomagają podejmować próby mówienia.

 • Dziecko mówi

  Dziecko mówi

  Maluszki zaczynają najpierw wymawiać proste sylaby. Warto wówczas pracować z dzieckiem, powtarzając proste słowa w konkretnej sytuacji, dając do zrozumienia, że wiemy, o co maluszkowi chodzi. Maluch jest pod ogromnym wrażeniem, kiedy jego nieporadne początkowo słowa wzbudzają w nas zachwyt i umożliwiają rozmowę z nim.

 • Czytanie książeczek

  Czytanie książeczek

  Czytanie książeczek dziecku od jego pierwszych chwil jest bezcenne. Pozytywnie wpływa to na jego rozwój, poszerza zasób słyszanych słów, które uczy się wymawiać. Czytanie to czas tylko dla was. Dzięki niemu wzmacnia się wasza więź, co przekłada się na same korzyści w rozwoju dziecka.