Zakumaj.pl

Jak malować na szkle?

Jak malować na szkle?

Malowanie na szkle ma wielowiekową tradycję. Trudno się temu dziwić, bo pomalowane na różne kolory szklane przedmioty są piękne. Barwne szkło może być ozdobą wnętrz, pięknym przedmiotem codziennego użytku czy doskonałym prezentem. A malowanie na szkle to wspaniałe hobby – można dać upust swojej kreatywności i naprawdę miło spędzić czas. Jak malować na szkle, dowiesz się z tego artykułu.

 • Na szkle malowane

  Na szkle malowane

  Pomalować można wszystko – szklanki, talerzyki, spodeczki, butelki, słoiki, wazony… Każdy z tych przedmiotów zostanie odmieniony, z pospolitego stanie się niezwykłym. Najpierw trzeba je jednak do malowania przygotować. Jeśli mają jakieś nalepki, trzeba je koniecznie zdjąć i starannie usunąć pozostałości kleju. Następnie myjemy naczynia w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń. Jeśli wewnątrz szklanek czy wazonów pozostał osad, można spróbować usunąć go wodą z octem. Umyte naczynia suszymy i polerujemy.

 • Idziemy na zakupy

  Idziemy na zakupy

  Zanim przystąpimy do jakże przyjemnego malowania na szkle, musimy przygotować odpowiednie materiały. Najlepiej zaopatrzyć się w sklepie internetowym. Potrzebne nam będą farby do malowania na szkle, konturówki i odpowiednie pędzelki. Możemy też zaopatrzyć się w gotowe szablony z wzorami. Bardzo przydatna może się okazać taśma malarska.

 • Zaczynamy malowanie

  Zaczynamy malowanie

  Do środka malowanego naczynia dobrze jest włożyć białą kartkę albo chusteczkę, wtedy lepiej będzie widać nanoszony wzór. Teraz za pomocą konturówki rysujemy na naczyniu to, co chcemy przedstawić, na przykład kwiaty czy owoce. Narysowane kontury muszą tworzyć krzywe zamknięte, bo będą oddzielać obszary pomalowane różnymi kolorami.

 • Nakładamy kolory

  Nakładamy kolory

  Gdy konturówka wyschnie, zaczynamy nakładać właściwe farby, zaczynając od najjaśniejszego koloru. Malować trzeba dokładnie, cienkim pędzelkiem, by nie wychodzić poza linie, ale też nie zostawiać fragmentów niedomalowanych. Jeżeli się pomylimy, musimy szybko zetrzeć farbę czystą szmatką. Gdy dana farba wyschnie, nakładamy następny kolor. Pomalowane do końca naczynie odstawiamy do wyschnięcia. Czas schnięcia farby powinien być podany na opakowaniu.

 • Wypalanie

  Gotowe naczynia trzeba jeszcze wypalić, chyba że zaopatrzyliśmy się w farby schnące długo, które tego nie wymagają. Wypalamy szkło w piekarniku. Czas i temperatura wypalania zależy od użytych farb, trzeba to sprawdzić na opakowaniu.

 • Malowanie z użyciem szablonu

  Malowanie z użyciem szablonu

  Nanoszenie własnych wzorów może wydawać się zbyt trudne, ale to nie znaczy, że mamy zrezygnować z zabawy w malowanie. Naczynie oklejamy zakupionym lub samodzielnie wykonanym szablonem i zamalowujemy puste miejsca przeznaczone na wzór. Można w ten sposób łatwo nanosić deseń z drobnych kwiatków, gwiazdek, kropek itp., a także bardzo skomplikowane kompozycje. Do nanoszenia wzorów za pomocą szablonów używa się pędzelków gąbkowych.

 • Do czego może służyć taśma malarska?

  Do czego może służyć taśma malarska?

  Taśma malarska to jakby uproszczony szablon. Stosując ją odpowiednio, możemy pomalować naczynie w piękne kolorowe pasy, zarówno poziome, jak i pionowe, a nawet ukośne. Można także uzyskać inne geometryczne wzory.