Advertising
Zakumaj.pl

Jak myć pędzle po malowaniu?

Opiekun artykułu: tweety
Jak myć pędzle po malowaniu?

Jak myć pędzle po malowaniu?

Pędzle malarskie są dosyć drogie, dlatego warto dbać o ich właściwą konserwację, by mogły nam służyć przez pewien czas. Nie należy dopuszczać do zaschnięcia farby i posklejania się włosia pędzla. Pędzle trzeba również odpowiednio przechowywać. To, jak należy postępować, zależy od farby, z jaką mamy do czynienia. Jeśli czeka cię malowanie, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak należy czyścić pędzle malarskie.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Nie wolno wylewać zużytego rozcieńczalnika do ścieków ani tym bardziej do gruntu. Jeśli nie nadaje się on już do wykorzystania, należy go dostarczyć do punktu utylizacji tego typu odpadów.

Wskazówki:

Podobnie jak pędzle, można umyć z farby emulsyjnej wałki malarskie.

  • Gdy malujemy farbą olejną

    Gdy malujemy farbą olejną

    Obecnie coraz częściej używa się emalii wodorozpuszczalnych także do malowania metalu czy drewna. Ciągle są jednak w użyciu tradycyjne farby olejne, a one wymagają odpowiedniego traktowania. Jeśli po malowaniu pozostawimy pędzel na powietrzu, zaschnie i będzie go trzeba wyrzucić. Na ogół danej farby używamy kilka razy, gdyż kładziemy więcej niż jedną warstwę i mamy sporo detali do pomalowania. Po zakończeniu pracy starannie zamykamy puszkę z farbą. Dobrze jest podłożyć pod wieczko kawałek cienkiej folii, wtedy następnego dnia nie będzie problemu z otwarciem, gdyż zaplamione farbą wieczko nie przyklei się do puszki. Pędzle trzeba zabezpieczyć przed wyschnięciem. Tradycyjny sposób to umieszczenie pędzla w słoiku z wodą. Następnego dnia starannie wycieramy pędzel szmatą i możemy go już używać. Wadą tej metody jest to, że przy takim traktowaniu metalowe części pędzla rdzewieją. Inny sposób to umieszczenie pędzla oczyszczonego przedtem z nadmiaru farby w foliowej torbie, tak by rączka pędzla wystawała. Torbę starannie zawiązujemy, by do środka nie dostawało się powietrze, co zapobiegnie wyschnięciu farby pozostałej na pędzlu. Następnego dnia pędzel powinien być miękki i nadawać się do użytku.

  • Mycie pędzli po malowaniu farbą olejną

    Mycie pędzli po malowaniu farbą olejną

    Jeśli skończyliśmy malowanie, a pędzle są jeszcze w dobrym stanie i można będzie użyć ich ponownie, należy je oczyścić. Niestety, mycie wodą nic nam nie da. Trzeba użyć rozcieńczalnika właściwie dobranego do danej farby (informację na ten temat znajdziemy na puszce z farbą). Tego samego środka można użyć do zmycia plam farby z podłogi czy rąk. Ponieważ rozcieńczalnik jest silnie działającym środkiem chemicznym, należy zachować ostrożność. Nie należy go rozlać ani wdychać jego oparów. Powinno się pracować w gumowych rękawiczkach, żeby nie podrażnić skóry, można także założyć maskę na usta i nos. Jeśli zdecydowaliśmy się na mycie pędzli, nalewamy rozpuszczalnika do słoika o takiej szerokości, by pędzle swobodnie się tam zmieściły. Płyn powinien zakrywać ich włosie. Zostawiamy pędzle w rozcieńczalniku na noc. Rano wyciskamy farbę z ich włosia, wyjmujemy je ze słoika i starannie wycieramy szmatą do sucha.

  • Gdy malujemy farbą emulsyjną

    Gdy malujemy farbą emulsyjną

    Gdy malujemy farbą emulsyjną, dla której rozcieńczalnikiem jest woda, sprawa jest znacznie prostsza. Po zakończeniu pracy trzeba umyć pędzle, nie należy dopuścić do ich wyschnięcia. Nalewamy ciepłej wody do wiaderka, miski albo komory zlewu, dodajemy łagodnego środka do mycia (na przykład mydła w płynie czy płynu do zmywania naczyń) i jesteśmy gotowi. Starannie myjemy pędzle, co pewien czas zmieniając wodę. Nie może ona być zbyt gorąca, żeby farba się nie zaparzyła, bo nie będzie odchodzić od włosia. Zimna woda także jest mało skuteczna. Kiedy pędzle będą już czyste, opłukujemy je pod bieżącą wodą, a następnie wyciskamy nadmiar wody z włosia w ręcznik i układamy do wyschnięcia. Jeśli z jakichś powodów farba zaschła na pędzlach, przed myciem należy je namoczyć w słoiku i zostawić na godzinę. Woda powinna być nieco cieplejsza niż podczas mycia, wtedy zaschnięta farba lepiej się odmoczy. Nie należy zanurzać w wodzie drewnianych rączek pędzli, bo lakier popęka i mogą się wypaczyć.

Popularne tagi
  • usuwanie kleju do tapet ze ściany
  • malowanie glazury
  • tapetowanie
  • malowanie sufitu
  • dom
  • demontowanie kontaktów i gniazdek
  • przygotowanie ściany
  • naklejanie fototapety
  • prace malarskie
  • gruntowanie ścian
  • zasady wyboru kolorów w mieszkaniu
  • techniki malarskie
  • jak zmyć z pędzla farbę emulsyjną
  • rolka tapety
  • malowanie wałkiem
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising